פורטל היוקרה של ישראל - prestige
 
נדל"ן יוקרה , רכבי  יוקרה , מוצרי יוקרה
לוחות קנייה / מכירה של מוצרי יוקרה
כתבות בנושאי יוקרה בישראל  , קהילות , קניון וירטואלי
 
הקלק כדי לחזור לדף הבית

ראשי

נדל"ן

עולם הרכב

עולם הגבר

עולם האשה

חוג הסילון

החיים הטובים

לבית ולגן

קהילות

 אלפיון עליון

 מאיון עליון

 עשירון עליון

 פורום חוג הסילון

 פורום עסקים והשקעות

 פורום שעוני יוקרה

 לוח מוצרים
רוז תוכנה ה.שטרן תכשיטים גוצ'י Gucci שעוני אומגה omega watches בולגרי Bvlgari‏ מותגי יוקרה
> ראשי > חוג הסילון > כתבה - אירוע התרמה של עמותת
אירוע התרמה של עמותת אנוש
ריטה באירוע ההתרמה
הזמרת ריטה הופיעה בהיכל התרבות בתל אביב בהתנדבות, במסגרת אירוע ההתרמה השנתי של עמותת "אנוש" אותו הנחתה צופית גרנט ■ סולי הושיאר דוד מסכמת רשמיה מהאירוע המרגש.
עמותת אנוש קיימה לאחרונה את אירוע ההתרמה השנתי שלה בהיכל התרבות בתל אביב.

באירוע, בהנחייתה של צופית גרנט - נשיאת אגודת הידידים של העמותה, הופיעה הזמרת ריטה וד”ר הלה הדס, מנכ”לית העמותה נשאה דברים. כל ההכנסות מהאירוע יוקדשו לטובת פעילות העמותה.

עמותת "אנוש" הוקמה ב-1978 במטרה לסייע למתמודדים עם מוגבלות נפשית, ובמהלך השנים פיתחה העמותה שירותי שיקום חדשניים ופורצי דרך, המבוססים על התאמה אישית ועל ערכי גישת ההחלמה, המאפשרים לאדם לחיות חיים מלאים ובעלי משמעות.

בתהליך השיקום מושם דגש על השתלבות המתמודד בסביבה שבה הוא חי ועובד, תוך התייחסות מקצועית לא רק אליו כפרט, אלא גם למשפחתו ולחברה הסובבת אותו. מטרת העמותה בתהליך זה היא להעניק למתמודד תחושת שייכות לקהילה, ביטחון ותקווה.

עמותת "אנוש" היא הארגון הגדול ביותר המספק שירותי שיקום בתחום בריאות הנפש בישראל. השירותים ממומנים ברובם על ידי משרד הבריאות באמצעות סל שיקום. "אנוש" פועלת לקידום זכויותיהם של אנשים, המתמודדים עם מוגבלות נפשית ושל בני משפחותיהם באמצעות פעולות סנגור, באמצעות שינוי מדיניות ובאמצעות קידום חקיקה.
אירוע ההתרמה 2106, אנוש

לאחרונה כאמור התקיים ערב ההתרמה השנתי של העמותה בהיכל התרבות בתל אביב. מטרתו של הערב החשוב הזה הייתה, כמובן, גיוס תרומות לפעילות העמותה העומדת בחזית השיקום בתחום בריאות הנפש בארץ. ערבי ההתרמה של העמותה כבר הפכו לאירועים בעלי שם. בכל שנה הם מזמינים אומן ישראלי להופיע מול קבוצת התורמים והתומכים בעמותה. כ-2,400 אנשי עסקים ותורמים הגיעו יחד איתי ועם עיתונאים נוספים ליהנות מהופעה מלאה של האחת והיחידה, ציפור הנפש הלאומית של מדינת ישראל, שנגעה בנימי נפשם של כל אחד מבאי המופע, ריטה.

באופן מקרי צופית גרנט שהנחתה את האירוע חגגה יום הולדת בערב זה, ועלתה לבמה זוהרת במיוחד עם זר פרחים על ראשה, שהודתה לעיריית תל אביב ולהיכל התרבות על האכסניה והצהירה, שבשנה הבאה שאיפתה היא להכפיל את מספר התורמים ולערוך הופעה בקיסריה. וכשצופית מציבה לעצמה מטרה בעיניים - היא אינה רואה אף אחד ממטר... כידוע, לגרנט אח המבוגר ממנה בארבע שנים שאובחן כסובל מסכיזופרניה כשהיה בן 32, אשר בזכות העמותה הצליח להשתקם, להבריא ולחזור לחיי חברה ומשפחה תקינים.
אירוע ההתרמה 2106, אנוש

בחלק הארי של הנאומים נאמר, שחשוב להכניס לשיח הציבורי את הדיון על בריאות הנפש ועל השילוב בקהילה. פריצתה של מחלה נפשית היא ללא ספק אחת הטלטלות הקשות בחיי משפחה. המשבר הוא פתאומי. החיים מתהפכים. דליים של בושה נתלים מעל סף הדלת. כאב, הלם ותחושת אובדן צומחים מבין המרצפות. קושי אחר קושי מוטחים אל החלונות: רגשי, כלכלי, חברתי. בני המשפחה נשאבים לטיפול טוטאלי בחולה או להתנכרות קיצונית אליו. התקפי האלימות או הדיכאון מותירים אותם חסרי אונים. לרוב המשפחות אין ידע מספק באשר למחלה, ואף על פי שידוע בוודאות שגורמים ביולוגיים מחוללים אותה, המשפחות מתמודדות לעיתים גם עם תחושות אשמה קשות. בחוץ בוערת הסטיגמה: בעוד מי שלקה במחלה גופנית זוכה לסיוע ולאהדת הסביבה, כאשר פורצת מחלה נפשית החברה נוטה להפנות אצבע מאשימה אל ההורה, האחים, בן או בת הזוג.

אחד מהנואמים בערב ההתרמה היה אבי בר שישת, מנכ"ל הולנדיה, המעסיק במפעל בשדרות עובדים בעלי מוגבלויות, שלדבריו, "נותנים עבודה נאמנה, חום ואהבה ומקבלים בחזרה את כל האהבה שהם מעניקים". ומעניין לעניין באותו עניין, ממש השבוע קיבלה החברה את מגן שר העבודה והרווחה היוקרתי, "על הצטיינות פורצת דרך לשותפות ועשייה קהילתית במסגרת המגזר העסקי".

אהבתי מאוד בהקשר של הערב הזה במיוחד ובאופן כללי את הציטוט של ענת גוב ז"ל בנאומו של בר שישת על האושר: "אהבה זה לא פרפרים וציפורים וריגושים. אהבה זאת מחויבות. אם תקום כל בוקר ותשאל, "איפה האושר שלי? מה איתי? מתי תורי? מגיע לי? לא מגיע לי? אני ואני ואני", א…ז רוב הסיכויים שתהיה מאוד אומלל. אבל אם תקום בבוקר ותשאל, "איך אני יכול לעשות את האחר מאושר?" אז אולי יש לך סיכוי לבדל של אושר".

או אז עלתה לבמה הדיווה הלאומית, ריטה. קצת יותר מחודשיים אחרי שאושפזה בטיפול נמרץ, היא שבה לבמה כמו גדולה והכניסה אותנו תחת כנפיה, ומילות שיריה קיבלו משמעות חדשה וכפולה בערב הזה: החל מ"הזמן הוא לא רופא, עבד של הזמן - להתעורר כל יום לשגרה, להרגל... אצל כולם אצים רצים אותם המחוגים", דרך "תביט עליי שרה ברחובות" ו"שיר אהובת הספן", "ציפור זרה, נשמה ואימה, רקמה עדינה, ילדה קטנה שלא נרדמה, שמרי נפשך מייאושך, את שומעת (תחושה שדיברה על ציפור הנפש), וכלה ב"הלוואי יהיה בי כוח לא להישבר כאן מולך, הלוואי יהיה בי כוח לא ליפול על ברכיי... רוצה לרקוד את המחול המטורף הזה...".

ריטה סיפרה שזו לה ההופעה השנייה מאז אשפוז וטיפול נמרץ של חום גבוה ושכל אחד מאיתנו צריך להעריך שאנחנו רק רגעיים בעולם הזה, ואז התחילה לפלרטט בצורה משעשעת עם צופית שישבה בשורה הראשונה, ושתיהן פצחו בהצעות נישואין הדדיות. ריטה החלה לשיר לצופית "יום הולדת שמח", ביחד עם כל הקהל והקדישה לה את השיר המרגש והמתאים גם הוא לערב זה: "יום אחד זה יקרה בלי שנרגיש, משהו ישתנה, משהו ייגע בנו, ולא יהיה ממה לחשוש באופן טבעי, וכשזה יבוא, אתה תראה: הידיים הקפוצות יתארכו, והלב יתרחב... לא הכול יטלטל אותנו, ולא הכול יכה, ומה שייפתח לנו הוא ממש לידנו... כמו שהטבע רגיל - להיות שלם עם עצמו".

שיר נוסף שדיבר על המוטיב המרכזי של הערב החשוב היה "כמו ציפור בשבי - אין מפלט בשקט... מן התפילה קורסת", ולקינוח שרה ריטה מנבכי נפשה "לא אמצא מנוחה אפילו בלילה", "תפתח חלון, נשמת אפי, שהפנים יתערבב עם החוץ, בוא חבק אותי כמו תמיד... תפתח חלון, נשמת חיי, כי אני פוחדת... כשרוחות קרות יסערו בך", ו"אני חיה לי מיום ליום" הידוע והמוכר.

לסיום, הוזכר בערב זה אחד הציטוטים המפורסמים של לאונרד כהן, האחד והיחיד, שהלך לעולמו בחודש שעבר: There-is-a-crack-in-everything.-That’s-how-the-light-gets-in. אני אישית סבורה כי פעילותה החשובה ומהותית של העמותה בניפוץ סטיגמות ודעות קדומות ובשיקום החולים חיונית כל כך, בעיקר משום שתשושי נפש רבים בישראל עדיין מועדים לניתוק ולבדידות המחריפים את מצבם הנפשי. בהיבט זה עמותת "אנוש" ללא ספק מספק מענה חשוב להתמודדות הולמת עם המצוקות הנפשיות.
הדפסה >>חזרה
הוסף תגובה
1.
1
חיפוש מהיר