פורטל היוקרה של ישראל - prestige
 
נדל"ן יוקרה , רכבי  יוקרה , מוצרי יוקרה
לוחות קנייה / מכירה של מוצרי יוקרה
כתבות בנושאי יוקרה בישראל  , קהילות , קניון וירטואלי
 
הקלק כדי לחזור לדף הבית

ראשי

נדל"ן

עולם הרכב

עולם הגבר

עולם האשה

חוג הסילון

החיים הטובים

לבית ולגן

קהילות

 נדל"ן פרטי

 נדל"ן עסקי

 פורום נדל"ן

 פורום נדל"ן להשקעה

 לוח דירות
 לוח נדל"ן עסקי
רימקס יוקרה
> ראשי > נדל"ן > נדל"ן עסקי > כתבה - מטרדים סביבתיים והשפעתם
מטרדים סביבתיים והשפעתם על ערך הדירה
באדיבות<BR>PRESTIGE REAL ESTATE<BR>http://nadlan.prestige.co.il
חווה בניו זילנד
לוי יצחק עורך מחירון הדירות מציג את המפגעים הסביבתיים, אומד על משמעותם לירידה בערך הדירה, מציג דוגמאות מהשטח ומתאר באיזה פלח של דירות ואוכלוסיה ישפיע המטרד יותר :
לוי יצחק עורך מחירון הדירות מציין כי : " כשאנו מנסים לאמוד באחוזים את ירידת הערך של דירה שנפגעת מהיותה סמוכה למטרד, עלינו לסקור דירות בעלות נתונים דומים , לעיתים זהים, כשההבדל היחיד ביניהן הוא המטרד אשר לא אחת מוריד את ערך הדירה בצורה משמעותית כגון : פערים בין קומות, היעדר חניה, תחנת אוטובוס שנמצאת ממש מתחת לבית, קרבה לכביש סואן , סמיכות לבית ספר גן ילדים, קרבה לבית כנסת או בית קברות, ולאחרונה גם עלה המודעות להימצאותן של אנטנות סלולריות . השינויים במחירי הדירות בעקבות מטרדים כל כך משמעותיים ויכולים להשפיע על מחיר הדירות בעד כעשרות אחוזים"

דוגמא בולטת ומצוינת לירידת ערך הדירה בעקבות מטרדים שנוצרו הנה שכונת היוקרה הפתח תקוואית "כפר-גנים" שהיתה במשך כל השנים שכונה שלווה ושקטה המעניקה איכות חיים למתגוררים בה, ועקבות הבניה המסיבית של "כפר גנים ג'" נוצרו שינויים תחבורתיים משמעותיים, ביניהם סלילת מחלף חדש אשר הפכו רחובות שלמים בשכונה השקטה כגון רחוב 'לוחמי הגיטאות' לרחובות סואנים ורועשים, עם היצע דירות גבוה וביקושים אפסיים אשר הורידו את מחירי הדירות בלמעלה מ – 10% , לעומת זאת באותה שכונה רח' יטקובסקי הפך לרחוב השקט והמבוקש בשכונה , עקב היותו מרוחק וההמולה, והמחירים בו עלו בכ-10%"

דוגמאות נוספות לנכסים בעלי נתונים דומים ומחירים שונים הנם:
דירת 5 חדרים ברח' ארלוזורוב בגבעתיים, סמוך לבית ספר, ק"ג עם מעלית וחניה נמכרה ב238,000-דולר. דירה זהה שאינה סמוכה לבית הספר נמכרה ב-288,000 ד'. הפער במחיר בן הדירות עומד על 50,000 דולר, .ירידת הערך בגין הסמיכות לבית הספר במקרה זה עומדת על כ-17%.

ברח' עוזיאל ברמת גן , בבניין בן 6 דיירים, ביקשו 3 דיירים המתגוררים בצד המזרחי של בניין להרחיב את דירותיהם. העירייה נעתרה להם אך הם נתקלו בהתנגדות של שכיניהם לבין. אלה טענו שהבניה תסתיר לדירותיהם את השמש. ההתנגדות התקבלה והשכנים מצאו תכנית בניה חילופית שלא תיפגע בשכנים.
לעיתים אפילו הסתרת קולטי השמש על הגג על ידי בניה חדשה הינה מניע לדחיית תכנית בניה.

ברחוב שילה ברמת גן ביקשו דיירי בנין בן 3 קומות להתקין מעלית. השכן בקומה א' התנגד, אך התנגדותו נחשבה כקנטרנית, והתכנית עמדה לקבל אישור. אך אז הביא הדייר הוכחות, שבגין המעלית הוא לא יוכל לעשות שימוש באחד החלונות של הבית, ולמעשה כיוון אוויר אחד שלו עתיד להחסם.
במקרה הזה שוב נאלצו הדיירים למצוא פתרון, אך מאחר ולא נמצאה כל אפשרות לתכנית חילופית פיצו הדיירים את השכן הנפגע בפיצוי שהוסכם על הצדדים , והוא הסיר את התנגדותו.
כשאותו דייר יחפוץ למכור את דירתו הוא יקבל מחיר נמוך מהמחיר שהיה מקבל לפני התקנת המעלית. הסכום שקיבל כפיצוי אמור לפצות אותו הן על ההפסד הכספי והן על אי הנוחות שתיגרם לו בתקופת מגוריו בנכס.

בשכונת בורוכוב ברמת גן קיימים בנינים בני ארבעה דיירים, בקומות קרקע וראשונה. לדירות זכויות הרחבה עד ל-105 מ"ר לדירה. הדירות בקומה העליונה מספחות גם את הגג ובונות עליו. לדירות בקומת הקרקע גינה גדולה.
כשהשכן בקומה העליונה רצה לממש את זכויות הבניה שלו , התנגדה השכנה הקשישה שמתגוררת בבניין, בטענה שיש לה אסטמה והיא אלרגית לאבק ולא תוכל לגור בביתה בתקופת הבניה.
לאחר שהביאה מסמכים רפואיים המאששים את טענותיה נאלצה העירייה לקבל את ההתנגדות. השכן שחפץ לבנות נאלץ למצוא לה דיור חילופי לכל תקופת הבניה.

לוי יצחק מסכם : " מידי מספר חדשים אנו עורכים סקרים בהיקף של מאות יחידות דיור שנמכרו או עומדות למכירה ברחבי הארץ . אנו סוקרים דירות שדומות ואפילו זהות בפרמטרים כמו שטח, גיל המבנה, סטנדרט בניה ומיקום, אך חלקן ממוקמות סמוך מטרד סביבתי וחלקן לא.חשוב לציין, הפער במחיר ביניהן גדל בהתאמה לערך הנכסים. נכס יוקרתי נפגע מהיותו סמוך למטרד סביבתי יותר מדירה קטנה שמחירה יחסית זול. פלח השוק שמוכן להשקיע סכום גבוה לצורך רכישת בית יוקרתי, לא ירכוש בית המצוי בסמיכות למטרד, גם אם זה ינתן לו בחצי חינם. בעוד שדירה "טובה", נמכרת בימים אלה בתוך מספר חדשים, או אפילו מספר שבועות, הדירות האחרות ,שכל חטאן הוא , למשל,בכך שממול פשוט בנו מתנ"ס שכונתי , אלו ימצאו קונה רק לאחר שנה, או אפילו שנתיים. והמחיר, בהתאם, נמוך באחוזים רבים" .
הדפסה >>חזרה
הוסף תגובה
1
חיפוש מהיר