פורטל היוקרה של ישראל - prestige
 
נדל"ן יוקרה , רכבי  יוקרה , מוצרי יוקרה
לוחות קנייה / מכירה של מוצרי יוקרה
כתבות בנושאי יוקרה בישראל  , קהילות , קניון וירטואלי
 
הקלק כדי לחזור לדף הבית

ראשי

נדל"ן

עולם הרכב

עולם הגבר

עולם האשה

חוג הסילון

החיים הטובים

לבית ולגן

קהילות

 בריאות

 גורמה

 אלטרנטיבי

 נופש ותיירות

 ילדים

 תרבות

 לוח מוצרים
> ראשי > החיים הטובים > תרבות > כתבה - חיבוקים ופרחים
חיבוקים ופרחים
צילום: רמי זרנגר
גבי בן זנו. יח"צ
האמן גבי בן זנו העניק לעצמו מתנה לגיל 68 בדמותה של תערוכה הכוללת יצירות אופטימיות ואקספרסיביות בשמן, לצד רישומי ברזל מפוסלים מינימליסטיים.

כשהיה גבי בן זנו בגיל 13, הוא פגש באקראי את הצייר צבי שור שהזמין אותו לצייר עצי אקליפטוס בחוג שלו.

"בגיל שבע עשרה ביקרתי במוזיאונים ובגלריות, נחשפתי לתערוכות של האימפרסיוניסטים ושל אמנים כמו ואן-גוך ודלקרואה. למדתי במכון אבני ושם פגשתי אמנים ישראליים בעלי שיעור קומה כמו אבשלום עוקשי, יחזקאל שטרייכמן, משה פרופס ויעקב וקסלר. רק בגיל עשרים ושש החלטתי להקדיש את חיי לתחום האמנות. באבני פגשתי את אשתי הציירת חניתה ושטרייכמן היה לשושבין בחתונתנו".

בן זנו חינך דור של ציירים ואמנים, הוא ניהל ולימד ציור ואמנות במשך כ-30 שנה ב"סטודיו" ברעננה ובמגמת העיצוב והאמנות במרכז לחינוך טכנולוגי בחולון. העשייה האמנותית דרך ההוראה היא ציון דרך חשוב אצל האמן. "כי בהוראה אתה מחויב להנחות אנשים, להוביל, לפתח אותם ולהאיר, האינטראקציה עם ההוראה נתנה לי המון, שם למדתי מהו עולם הציור!" הוא אומר.
צילום: רמי זרנגר
גבי בן זנו. יח"צ


בשנות השבעים היה בן זנו אמן מינימליסטי."הצגתי עבודות מופשטות, מתמטיות, מוגדרות. נסעתי לניו-יורק, זכיתי במלגת אמן מורה מטעם קרן התרבות אמריקה ישראל. ובניו יורק נפתחתי לאמנים האמריקאיים כמו רוברט ראושנברג. ביקרתי בגלריות האוונגרדיות, במוזיאונים והשתתפתי באירועים האמנותיים".

נושא מרכזי בציורי הטבע הדומם אצל הצייר הוא העיסוק בפרחים כערך ומחקר בעולם הצבע. באמתחתו סדרה יפהפייה של עבודות שמן בנושא של ורדים, שושנים צחורות, ושלל פרחים בגוונים ירוקים, סגולים, לבנים, ורודים, טורקיזים, כתומים ועוד. "הפריחה מסמלת את חזרתי לציורי התקווה, שנים אני נמשך לפרחים, במיוחד לורדים חוקר את המבנה של הורד, עלי הכותרת המסתלסלים בספיראלה".

נושא שני והבולט הוא ציורי הגולגלות. "בעבר הרביתי לצייר גולגולות בכל מיני וריאציות– נמשכתי לעולם הדרמה של חיים ומוות במיוחד כשציירתי גולגולת אמיתית שהיתה ברשותי .זו היתה תקופה אינטנסיבית של ציורים מהירים. ציירתי ראשים מתפקעים, מתפרקים, מבניים.הייתי בקונפליקט עם זהותי וקיבלתי תשובות דרך היצירה והעשייה. הרגשתי מהו ציור מהבטן".

"הטבע הדומם קשור למושג הפילוסופי "וניטס" – שמשמעותו אפסות החיים לעומת חיי הנצח של הדומם. "כל רגע אני מייצר את הרגע החולף, אני מנציח את הרגע החולף באמנות".
צילום: רמי זרנגר
גבי בן זנו. יח"צ


גבי בן זנו נחשב לאמן וירטואלי של קו. "כבר שנים שאני חוקר ורושם בקו. התמודדתי עם הקונפליקט שנוצר בין גוף האישה לברזל, המפנה קרה כאשר הנייר התחיל להפריע לי, כי כל הזמן הרישום היה תחום בגבולות הנייר. ואז יצרתי את העבודות הראשונות בפליז ובבברזל. תליתי אותן על הקיר כאשר המרחב של הקיר גוייס לרישום והקו עבר טרנספורמציה לחומר, למתכת. תחילה השתמשתי במתכת פליז כדי לכופף צורות בדמות אישה, ברישום המסורתי הנייר הגביל אותי אז עברתי לרישום בברזל, כשאני תולה את היצירה על הקיר הדף נעלם. זהו סוג של ציור פעולה".

"כיום אני עוסק באמנות מההיבט של העולם הרגשי. זהו המעבר שלי מהציור המינימליסטי לציור הפיגורטיבי, בדרך כלל המצב אצל אמנים הפוך. התרחקתי מעולם החשיבה הרציונאית. בתוך הרישום הפיגורטיבי יש המון הפשטה. ביצירה אני מחפש את הגבולות והיחסים בין הנראה והמופשט. חזוני הוא לחבר בין עולם הרישום לעולם הציור, בין הנשים לפרחים.את הרישום כבר כבשתי ואני שולט ברזי הקו והרישום. את עולם הצבע לעומת זאת לקח לי זמן לכבוש. אני רוצה להגיע לשוויון בין עולם הצבע לעולם הרישום ולאיזון בין השיח הגלוי למופשט".
צילום: רמי זרנגר
גבי בן זנו. יח"צ


בימים אלה מציג האמן תערוכה חדשה בשם "חיבוקים ופרחים", בגלריה החדשה שהשיק בשכונת נוה צדק בתל-אביב.

תערוכת "חיבוקים ופרחים" כוללת תצוגת יצירות אופטימיות ואקספרסיביות בשמן, של פרחים בשלל צבעים וטקסטורות מעניינות, לצד רישומי ברזל מפוסלים מינימליסטיים של נשים עירומות, בתנוחות של חיבוקים, נגיעות ונשיקות שהאמן יצר לאחרונה, בהשראת זוג אוהבים צעירים שדגמנו עבורו.

"כשמדובר ברישום משוחרר ומהנה תמיד נעים לצטט את פול קליי: 'לרשום זה כמו לקחת את הקו לטיול'" אומרת נעמי אביב אוצרת תערוכה קודמת של האמן ומוסיפה: "גבי בן זנו הוא אמן ותיק ומיומן שיצא מן הקו בשנות השבעים הרזות, הרדוקטיביות, רק בשביל להיעקד אליו כל חייו היצירתיים. לאורך השנים הקו של בן זנו יצא להרבה טיולים סביב נושאים קלאסיים כמו רישום ראש, גולגולת וגוף האשה. הטיולים שלו שעברו דרך מגמות אמנות שונות הותירו רישום שנע מהמינימליזם והמופשט עד הנאו-אקפרסיוניזם, מן המאופק והחותך ועד לסוער ומסתער, מן הנאבק ומתייסר ועד למעודן ולזורם".

בן זנו: "החלטתי להעניק לעצמי בגיל 68 מתנה ולפתוח את אוסף היצירה שלי שנעשה בין השנים 1970-2011 – לידידי, תלמידי ולקהל הרחב. כל חיי התפרנסתי מהוראת אמנות באהבה והיתה לי זכות לפעול מתוך חירות אמנותית. עברתי תקופות שונות מהמינימליזם הצורני ,הקשוח, ליצירה בצבע וקו וברזל המתארים מציאות מזוהה ובגלריה תהיה לי הזדמנות להציג תקופות אלו".

לדברי אביב, בתערוכה הנוכחית בחר בן זנו להתמקד בעבודות שמצטיירות לו גם בעיניים עצומות או בידיים קשורות. "זהו מין רישום שנובע כתוצאה מתואם מלא בין העין והיד, שנשלף לו כמו מן השרוול, שזורם במשיכה אחת. גם מבחינת הנושא הוא בוחר ללכת בעקבות הקו שיוצא לטיול באתר הקלאסי והאהוב עליו יותר מכל: גוף האשה".

בחיק האשה הנחשקת בן ז'נו מוצא את עצמו הולך הלאה מן הרישום שחושב מראש אל עבר רישום שכמו רושם את עצמו, הלאה מהדו-מימדיות המקפיאה של הנייר המלבני אל עבר התלת-מימדיות על הקירות עצמם, הלאה מן הקו הנעדר חומריות, פיזיות, מוחשיות אל עבר הברזל החלוד שמשמש בדרך כלל לקונסטרוקציות בניין, הלאה אל עבר שריטות עמוקות בתוך שדות שמן עבים על בד הקנווס, הלאה אל חוטי פליז מעודנים המארגנים את הדימוי כתכשיט שברירי ומעודן, הלאה אל עבר רישום שאינו בוחן את יכולתו של הצופה לזהות את הדימוי המתואר, הלאה אל עבר רישום שלוכד בתוכו את החלל, האור והתנועה, הלאה אל עבר רישום מפוייס, משועשע ומהנה שאי אפשר להחמיץ את נוכחותו בחלל.

שם האמן: גבי בן זנו

ז'אנר: ציור, רישום

תאריך סגירה: 15 פברואר 2012

שם המקום: גלריית בן זנו

כתובת: יבנאל 33 נוה צדק, בתל אביב

שעות פעילות: א' –ה' 11:00-19:00 יום שישי 10:00-14:00

טלפון: 03-5100558
הדפסה >>חזרה
הוסף תגובה
1
חיפוש מהיר