פורטל היוקרה של ישראל - prestige
 
נדל"ן יוקרה , רכבי  יוקרה , מוצרי יוקרה
לוחות קנייה / מכירה של מוצרי יוקרה
כתבות בנושאי יוקרה בישראל  , קהילות , קניון וירטואלי
 
הקלק כדי לחזור לדף הבית

ראשי

נדל"ן

עולם הרכב

עולם הגבר

עולם האשה

חוג הסילון

החיים הטובים

לבית ולגן

קהילות

 בריאות

 גורמה

 אלטרנטיבי

 נופש ותיירות

 ילדים

 תרבות

 לוח מוצרים
> ראשי > החיים הטובים > בריאות > כתבה - הכל פורח
הכל פורח
אילוסטרציה
עונת המעבר הגיעה והאלרגיות מייד נותנות את אותותיהן: מאות סובלים מהתקפי אסתמה חמורים ומי שעורו רגיש בטח כבר שם לב שזו העונה שבה העור נוטה לפתח יובש או גירויים, בגלל שינויי מזג האוויר ■ ריכזנו עבורכם מספר תובנות לטובת בריאותכם בעונת המעבר.

לא כולם מאושרים מבוא האביב: כרבע מאוכלוסיית ישראל סובלת מאלרגיה, שמחמירה במיוחד בחודשי אפריל-מאי. מי שסובל מאלרגיות אינו מוכרח לצאת אל חיק הטבע בכדי לגלות שהאביב כבר כאן, הסימנים המבשרים את בואו כבר ניכרים לכל עין: נזלת, קשיי נשימה, גרד עיניים, באף, בפה ובחזה, דמע ואודם בעיניים, התעטשויות בהתקפים, דגדוג בלשון ובלוע, נפיחות בשפתיים, תחושה כללית רעה (כמו הצטננות), שלשול, הפרשת נוזלים שקופה מהאף, שלעיתים גם חסום.

התופעות האלה מחמירות באוויר הפתוח ובקרבת אזורים עשירים בצמחייה. דרך הטיפול הנפוצה ביותר בתופעת האלרגיה היא שימוש בתרופות אנטי היסטמיניות המתחילות לפעול מיידית, ומפחיתות או מעכבות את תופעות האלרגיה. תופעות חמורות יותר של אלרגיה כוללות גם קוצר נשימה, תחושת מחנק ובצקת בדרכי הנשימה, תופעות אלה אם לא יטופלו במהירות עלולות לסכן חיים.

על-פי ההערכות, בישראל בלבד כ- 2 וחצי מיליון איש סובלים בעונת המעבר מרגישות לאלרגנים באוויר בדרגות שונות של חומרה. אנחנו אמנם לא רואים אותם, לא שומעים אותם ולא מריחים אותם, אך הם, האלרגנים, נמצאים איתנו כמעט בכל מקום, ומקורם בקרדית האבק, בסוגים שונים של עובש, בפריחת העצים והצמחים, בחשיפה לחומרים כימיים, בקרבה לפרוות בעלי חיים וברגישות לסוגי מזון (תמונה 2). במקרים רבים נוטים הסובלים מתופעות האלרגיה לשייך את הסימפטומים למחלות שונות ומתעלמים מהאפשרות הטריוויאלית שבסך הכול מדובר באלרגיה לגורם כלשהו.

"מקור התופעה האלרגנית הינו לרוב גנטי וגם סביבתי נרכש. התופעות הראשונות יכולות להופיע מיד לאחר הלידה עם אלרגיה לחלב (מתבטא בהקאות ויציאות דמיות) ובהמשך יכולות להופיע תופעות אלרגיות מגוונות" אומר ד"ר שניאל שינהר M.D מומחה בהומיאופתיה מודרנית. "המקור לתופעות האלרגיות הם תאי MAST הנמצאים בדמינו. כתוצאה מאלרגן או הרכב גנטי מסוים ברגע שיש מגע עם אותו חומר, התאים האלה מתעוררים ומפרישים חומר הקרוי היסטמין והוא האחראי לכל התופעות המוכרות של האלרגיה" הוא אומר.

ד"ר גבריאל פלוטקין, מומחה ברפואת המשפחה במחוז דן פ"ת של קופ"ח 'כללית' מציין כי: "האלרגיה השכיחה ביותר בעונת המעבר, היא זאת המכונה "קדחת השחת" המתבטאת בנזלת אלרגית מימית והתעטשויות. "שינויים קיצוניים במזג האוויר והפריחה הקיצית המרהיבה, ממררים מדי שנה את חייהם של הסובלים מהתופעה המטרידה".
מזונות מעוררי אלרגיה


"אחת התופעות הנוספות אשר מחריפה במיוחד בעונת מעבר היא ה-'אטופיק דרמטיטיס' (מוכרת גם בשם אסתמה של העור)" מציינת ד"ר זהבה לבר, מומחית לרפואת עור ודרמטולוגיה קוסמטית. "בקרב תינוקות וילדים קטנים הפריחה בעור תתבטא בעיקר באדמומיות ויובש באזור הפנים, קיפולי מרפקים וברכיים, למרות שגם שאר חלקי הגוף יסבלו מאדמומיות וקשקשת ניכרת, המלווה בגרד.

בנוסף לתנודות במזג האוויר, אצל תינוקות וילדים קטנים גם לתזונה יכולה להיות השפעה על התפרצות המחלה. אצל המבוגרים התופעות בעור יתפרצו ויחמירו בעונת המעבר: הפריחה תתפשט בעיקר באזורים חיצוניים כמו פנים, ידיים, רגליים, אם כי גם שאר חלקי הגוף יסבלו מיובש, אדמומיות וקשקשת בעור המלווה בגרד".

מנתונים של ארגון האלרגיה העולמי עולה שתופעת האלרגיה שכיחה למדי בעונת המעבר וכ-30% מהאוכלוסייה הכלל עולמית סובלת ממנה בעונה האמורה. האלרגיה מגיעה לשיאה בעונות המעבר, בעיקר בשל פריחת צמחים רבים שאבקניהם מהווים אלרגניים הנשאים ברוח. "עיקרי התלונות באלרגיית האביב הם על גרד בעיניים, בלוע, בגרון ולעיתים גם בעור. נוסף על כך סובלים האלרגיים גם מנזלת והתעטשויות מרובות ולעיתים קוצר נשימה, בעיקר בקרב אלה הסובלים מאסתמה" מסכם ד"ר עמיאל פייגנבאום, מומחה ברפואת משפחה.

הגישות הטיפוליות:

התופעות האלרגיות גורמות לפגיעה קשה באיכות החיים וניתנות לטיפול. אין להשלים עם תופעות אלה ויש לחפש פתרונות מתאימים. גישות רבות יש לפתרון הבעיה וכנראה אף אחת אינה מושלמת, אך לכל אחד קיים הפתרון שמתאים לו ויש לשאוף ולמצוא אותו.

הרפואה המערבית - בשל העובדה שהתופעה האלרגית היא תוצאה של חשיפה לגורם חיצוני - הרי שהטיפול הטוב ביותר בכל המחלות האלרגיות הוא מניעה - העדר חשיפה עם האלרגן יימנע את התחלואה. עם זאת, לעיתים קשה ואף בלתי אפשרי להימנע לחלוטין מגורמי האלרגיה שכן הם מצויים בסביבתנו הטבעית, בבית, באוויר ולמעשה כמעט בכל מקום ולכן יש צורך בקבלת טיפול תרופתי. כמות הטיפולים המוצעים לתופעות האלרגיות רבה כמספר החומרים האלרגנים והתופעות האלרגיות עצמן.

במקום הראשון, במידה ואנו יודעים מהו החומר האלרגני יש להימנע מחשיפה אליו. במקרים של אלרגנים הנישאים באוויר הרי שההימנעות כמעט בלתי אפשרית ואז יש לטפל בתופעות עצמן (טיפול סימפטומטי). הרפואה המערבית מציעה את התרופות האנטי היסטמיניות שפעילותן סותרת את ההיסטמין המופרש בדם. תרופות אלה יעילות ומביאות להקלה בתופעות האלרגיות. החיסרון בתרופות אלה שהן נוטות להרדים ויש סכנה בנטילת תרופות אלה במיוחד לנוהגים. ד"ר פייגנבאום מסביר: "האנטיהיסטמינים הראשונים התאפיינו בתופעות לוואי לא רצויות אך האנטיהיסטמינים החדשים כדוגמת ה'טלפסט' הצליחו להמעיט תופעות אלו. התרופות החדשות יעילות וכמעט שאינן פוגעות בערנות וביכולת לבצע פעילויות יומיומיות, מכאן שאין מניעה ליטול אותן בתקופות המעבר, גם משך חודש או חודשיים, עד חילופי העונה".

טיפול נוסף (דסנסיטיזציה), הינו חשיפה הדרגתית לחומרים האלרגנים ויצירת עמידות כלפיהם. מדובר בטיפול ממושך יחסית ומותנה בידע מדויק לגבי האלרגן.
צמחי מרפא להקלה במצבי אלרגיה


הרפואה הסינית והדיקור מציעים מגוון טיפולים לבעיות האלרגיה לפי הסוגים השונים. צמחי המרפא (תמונה 3) מביאים להקלה במגוון תופעות אלרגיות ובמיוחד כאשר יש שינויים תזונתיים המלווים את הטיפול. שיטה טיפולית נוספת הצוברת תאוצה הינה שיטת ה- IPEC שבה מאתרים את האלרגנים שאליהם האדם רגיש בעזרת מתח שרירים, ומנטרלים את הרגישות. להומיאופתיה הקלאסית וההומיאופתיה המודרנית יש רבות מה להציע בטיפול בתופעות האלרגיות. הטיפול כולל הקלה בתופעות הסימפטומטיות וגם מניעת הישנות התופעה בעתיד. לרוב מושגת הקלה בתופעות וניתן להגיע למצב שבו יהיה צורך לקבל טיפול תומך לקראת עונות המעבר בכדי למנוע את התפרצות התופעות האלרגיות.

מה תוכלו אתם לעשות?

- "במיוחד בעונה זו, בה היובש והאדמומיות בעור גוברים, יש להמעיט באמבטיות הן מבחינת תכיפותן והן מבחינת משך הרחצה וכן להימנע משהייה מרובה בבריכות וג'קוזי. רצוי לעשות מקלחות קצרות עם סבון עדין, שמכיל רכיבים ייחודים המעלים את רמת הלחות בעור ולמרוח את העור מספר פעמים ביום עם קרם לחות מועשר" אומרת ענת בקר, בעלת "הברבור"- המרכז לקוסמטיקה מדעית בדיזנגוף סנטר.

- במידה ועורכם אדמומי יתר על המידה תוכלו להשתמש במבער עם שמנים אתריים- הבערת השמנים תסייע במניעת התייבשותו של העור, ואף תחטא את החדר מחיידקים מציינת אורית קמחי המדריכה הראשית ב'יונקה פריז' השמנים האתריים המומלצים לדבריה הם: לבנדר, איקליפטוס, גרניום ורוזמרין.

- "אם התקררתם, השתמשו לקינוח האף בטישו הספוג באלוורה. זה ימנע את תופעת התייבשות העור מסביב לאף.

- בכדי למנוע את התאדות הלחות הטבעית של העור- חשוב להקפיד ולמרוח סרום מעל קרם הלחות, שכן הסרום הינו החומר הפעיל המונע את התייבשות העור" קובעת פני בן עמי, בעלת מותג הקוסמטיקה "קארט קוסמטיקס".

- בעונת המעבר מומלץ להחזיק בהישג יד תכשיר טיפולי המפחית אדמומיות מכלי הדם ומשפר את מראה הפנים מיידית. לעיתים רצוי להוסיף גם טיפול דרך הפה באנטי-היסטמינים כדי להפחית את הגרד ולמנוע את הנזקים שיכולים להיגרם מהגירוד עצמו, בעיקר זיהומים משניים. "ניתן לחזק את הגוף ולהרגיע את הסימפטומים של האלרגיות על ידי שילוב בתזונה של אנטי היסטמינים טבעיים- ירקות ופירות המכילים ויטמין C וקוורצטין", מבאר ד"ר עדי סאקר בעל דוקטורט בתזונה הוליסטית ונטורופתיה. "הקוורצטין הוא זה המעניק לפירות ולירקות את צבעם, והוא משמש כאנטי אוקסידנט טבעי המטהר ומנקה את הגוף מהרדיקלים החופשיים, הוא נחשב אנטי היסטמין בעל תכונות אנטי דלקתיות טבעיות. מוצרי המזון העשירים בוויטמין C וקוורצטין הם: פירות ההדר, תפוחי העץ, הבצל, הפטרוזיליה, העגבניות, הענבים, התה הירוק, ויין האדום. כמו כן, ניתן לצרוך תוסף תזונה קוורצטין- בהתייעצות עם רופא המשפחה, וזאת מכיוון שאין לצרוך אותו במידה ונוטלים תרופות אנטי היסטמניות.

איריס גורנר, מומחית ברפואה אינטגרטיבית ומנהלת מגמת הנטורופתיה במכללת 'מהות' מסכימה ומציינת שיש לנטול קוורציטין ביופלבנואיד המופק מהדרים, זאת לטענתה על מנת לעכב את ההשתחררות ההיסטמין ולהקל על האלרגיה. בנוסף ממליצה גורנר על השימוש בשמן ארומאטי גרניום הידוע כאנטי אלרגי וכזה שיסייע להקלה בעור.
'ד"ר פישר', 'חאלבין', 'פרפקט-אייר', 'לבידו', 'שיק', 'חוה זיגבוים', 'כצט', 'לייף', 'טלפסט', 'כריסטינה', 'קארט קוסמטיקס', דריי-הייל ('נייל סטודיו')
לפירוט מלא לחץ כאן


- בשוק קיימים מכשירים שנועדו לניקוי וטיהור האוויר, דוגמא שכזאת היא ה-"פרפקט אייר" המציע פתרון לטיהור ורענון האוויר אותו נושמים בבית, במשרד או בכל מקום סגור אחר. המכשיר לטענת היצרנית יאפשר לנטרל אלרגנים, זיהומים וריחות לא נעימים בטכנולוגיה המבוססת על מים ותמציות בוטניות טבעיות על ידי יניקת האוויר בחלל החדר, "לכידת" גורמי האלרגיה העוברים דרך המים, שתכליתם לשטוף ולסנן את גורמי הזיהום וכך בעצם חוזר אל חלל החדר אוויר נקי יותר.

- חלק מהתופעות הטורדניות הם הסדקים בשפתיים וסביב הפה, על כן ממליצה רוית אסף, בעלת רשת מרכזי הכשרה למקצועות הטיפוח להשתמש מספר פעמים ביום בשפתונים מכילים לחות ולהמעיט בעונה זאת את השימוש באודמים. כמו כן מציינת קטי קוקר, המדריכה הראשית במותג האיפור הטבעי 'מינרז קוסמטיקס' כי בעונת המעבר מומלץ להפחית בתכשירי האיפור כיוון שהתופעות המתוארות פוגעות בעור שבאזור העיניים. "מומלץ להימנע מאיפור עיניים, או להסתפק באיפור קל וחלקי, וכמובן שחשוב להימנע ממוצרי איפור שעלולים לגרות את העור ולתעדף שימוש במוצרי איפור טבעיים המבוססים על מינראליים".

- גל אלטמן, המדריך ראשי בחברת 'חלאבין' יצרנית הדאודורנטים מציין כי עם השימוש הגובר בתכשירים מונעי הזעה מתרבות גם תופעות של אלרגיה לתכשירים אנטיפרספירנטים המבוססים על אלומיניום. "ה״אנטיפרספירנט״ מכיל רכיבים נוגדי הזעה של מלחי אלומיניום ודבקים הפועלים נגד פעילותה הטבעית של בלוטות הזיעה בבית השחי ופועלים לכווץ ולהקטין אותה. המלחים סותמים את נקבוביות העור ומונעים את התהליך הטבעי של הגוף בהפרשת הזיעה והפרשת הרעלים הטבעית מה שעלול ליצור תגובה אלרגנית זיהומית קשה. אני ממליץ על השימוש בדאודורנטים נטולי אלומיניום".

- תופעות נוספות השכיחות במבוגרים הן יובש ניכר בכפות הרגליים. "גם באזור זה מומלץ למרוח קרם לחות נטול בושם" מציינת אילנה כסיף, מורה בכירה לתחום הפדיקור ברשת "נייל סטודיו". חשוב מאד להעניק לעור לחות והזנה. וזלין פשוט יכול לעזור ועדיף עם תמציות מרגיעות מסוג אלוורה. שמן נבט חיטה מועיל ביותר, כי אין בו מרכיבים כימיים, הוא משמן היטב את העור, אינו מספג לתוכו ויוצר שכבה חוצצת בינו לבין האוויר.

- לעיתים קרובות קיימת גם צריבה בעיניים בגלל היובש ועל כן מומלץ להשתמש בטיפות עיניים. אלרגיית העיניים המאפיינת את עונת המעבר מתבטאת בעיניים דומעות, בחוסר נוחות ובתחושת יובש וגרד. יניב אלדד אופטומטריסט מרשת 'אופטיק דורון' מציין כי "משקפיי שמש איכותיים בעלי עדשות מסננות קרינה אולטרה סגולית בצורה מקסימאלית יוסיפו לתחושת הנוחות ולכן מומלץ מאוד להרכיבן. לבעלי עדשות המגע מומלץ להתייעץ עם האופטומטריסט או רופא העיניים לגבי המשך הרכבת העדשות או החלפתן בעדשות יומיות המעבירות חמצן בצורה יעילה יותר".

- "יש לשאוב אבק ושטיחים כל שבוע. לסגור חלונות במיוחד בימים של אובך, להחליף מצעים וללחח את האוויר באמצעות מכשיר אדים קרים. כמו כן ניתן להעזר בתרופות OTC (ללא מרשם רופא)" אומר אילן שקד, רוקח ומנהל השיווק והסחר בבית המרקחת של רשת ה"סופר-פארם".

- כמובן שגם לילדים וגם למבוגרים מומלצת שתייה מרובה והקפדה על לבוש העשוי מכותנה כדי להקטין ככל שניתן את הגירוי בעור.
הדפסה >>חזרה
הוסף תגובה
1
חיפוש מהיר