פורטל היוקרה של ישראל - prestige
 
נדל"ן יוקרה , רכבי  יוקרה , מוצרי יוקרה
לוחות קנייה / מכירה של מוצרי יוקרה
כתבות בנושאי יוקרה בישראל  , קהילות , קניון וירטואלי
 
הקלק כדי לחזור לדף הבית

ראשי

נדל"ן

עולם הרכב

עולם הגבר

עולם האשה

חוג הסילון

החיים הטובים

לבית ולגן

קהילות

 בריאות

 גורמה

 אלטרנטיבי

 נופש ותיירות

 ילדים

 תרבות

 לוח מוצרים
> ראשי > החיים הטובים > בריאות > כתבה - המסננים
המסננים
באדיבות גרנייה
בפתחו של כל קיץ ועם תחילת עונת השיזוף והחשש מקרניה המזיקות של השמש, מתחילה גם התחרות הגדולה על כיסו של הצרכן ההולך לאיבוד בין שלל החידושים בתחום ההגנה מהשמש ■ היצרנים מציפים בשלל פטנטים, ובהבטחות ליעילות אך לא תמיד מנדבים מספיק מידע אודות התכשירים והמוצרים ואילו התקשורת מצידה נוהגת להגיש את הכתבה המסורתית של החידושים בתחום מסנני קרינה, בתוספת סקירה של כל תכשירי ההגנה, כדי שתדעו איך להגן את עורכם תחת השמש הקופחת, אולם "מרוב עצים לא רואים את היער" ■ החלטנו לעשות קצת סדר בבלגן.
|חליפת הגנה|

פרטי לבוש המשלבים בדים חוסמי קרינה, נותנים את המענה לנזקים המצטברים של החשיפה לשמש. החידושים האחרונים בתחום ההלבשה מבדים חוסמי קרינה באה לידי ביטוי בשתי קטגוריית עיקריות: הראשונה, ייצור בגדי הים לילדים והשנייה בתחום ייצור ביגוד הספורט.

"ישראלים רבים העוסקים בפעילות ספורטיבית בחוץ בוחרים את בגדי הספורט שלהם בעיקר בגלל המראה, היכולת של הבגד לנדף זיעה, ומחירו. לרוב קיימת התעלמות מהעובדה שבבגדים אלה אין את ההגנה הנחוצה מפני הקרינה" אומר יובל בראון, מנכ"ל חברת מ.ב.ס, יבואנית 'סאקוני' בישראל. "ביגוד מסנן קרינה, עשוי מאריגים בעלי צפיפות סיבים גבוהה שאינה פוגעת ביכולת הנידוף של הבגד ואף מעוצב בצורה אופנתית. חשוב שכל אלה הנמצאים שעות ממושכות בחשיפה לשמש יבחרו בביגוד שיכול לחסום עד 98% מקרינת השמש, שעומד בתקנות והאישורים כנדרש".

בישראל, אושר ע"י 'מכון התקנים הישראלי', תקן ישראלי, הקובע את שיעור מקדם ההגנה מקרינה על סגולית של בדים ופריטי לבוש אישיים המגנים מהשמש. תקן זה זהה לתקן האוסטרלי לפיו הבד מקבל את דרגת ההגנה שלו רק לאחר שנחשף 8 פעמים לקרינה. מקדם ההגנה לבדים נקרא (UPF (Ultraviolet Protection Factor והוא למעשה מקביל למקדם הגנה של קרם הגנה לגוף (SPF).
התמונה באדיבות אופטיק דורון. 1. דרמה סולשן, 2. לוריאל פריז, 3. סאקוני, 4. לייף, 5. ביודרמה, 6. קארט, 7. סבוקלם, 8. ד"ר פישר.
לפירוט לחץ כאן


|הגנה מבחוץ|

"קרני השמש עלולות להזיק גם כשאנחנו בתוך מבנה" אומר, ארז פז, מנכ"ל 'אל-סורג' ומוסיף "תתפלאו אבל קרינת ה-UV החודרת דרך החלונות לא פחות מסוכנת ועלולה אף היא, לגרום לסרטן העור. מלבד הסכנה לגופינו קרינת השמש, עלולה לגרום לנזקים רבים לריהוט עקב דהייתו והתחממותו.


לשם כך פותחו ציפויי קרינה מיוחדים המודבקים על השמשות ומצליחים להפחית בכ-99% את קרני ה-UV ובכך לתרום באופן משמעותי לגוף ולרכוש".

לאחרונה מציין פז נערך ניסוי בטכניון שהוכיח לדבריו כי ציפויי החלונות תורמים לחסכון משמעותי גם בהוצאות החשמל. "הציפויים מסננים באופן סלקטיבי את קרני השמש, ומסוגלים להקטין ב-(עד) 80% את חדירת החום למבנה מבעד לשמשות ובכך להביא לחסכון משמעותי של 25% ויותר בצריכת האנרגיה ובעלויות החשמל".

|הגנה מבפנים|

הכנת הגוף לקיץ באמצעות תזונה נכונה העשירה באנטי אוקסידנטיים בתוספת תוספי תזונה וצמחי מרפא, יסיעו לעור להתמודד עם הקרינה ונזקיה ויקנו לו מראה צעיר ובריא יותר. תוספי תזונה המכילים אנטי אוקסידנטים כמו קו אנזים Q10, ויטמין E, ויטמין C, ביוטין, כורכום, תלתן אדום וסרפד יעילים לשמירה על העור נגד נזקי הסביבה והחשיפה המוגברת לשמש על ידי חיזוק וטיהור הכבד והכליות.

כרמית ספרא, דיאטנית 'שומרי משקל': "ויטמין A וביתא קארוטן (שהוא חומר המוצא לוויטמין A) משמשים כנוגדי חמצון המגנים על הגוף מפני תהליכי חמצון. כך הם עשויים לסייע במניעת הזדקנות, מחלות לב, מחלות סרטניות שונות. הוויטמין תורם לתפקוד תקין של העור ושל מערכת החיסון. מקורות לוויטמין זה: בחלמון הביצה, בחמאה, בשמנת, בגזר בבטטה בדלעת בתרד בפטרוזיליה וירקות ופירות שצבעם כתום או ירוק כהה".

|אין הגנה מלאה |

"בשוק יש שני סוגי מסנני קרינה", מסבירה ד"ר אריאלה הפנר, רופאת עור בכירה. "המסננים הכימיים, כלומר האורגניים, סופגים במידה משתנה את קרני UVB ו-UVA, אבל חלק מהחומרים שמרכיבים את הקרם עלולים להתפרק בחשיפה לשמש, ולאבד מיכולת ההגנה שלהם, וחלקם עלולים לגרום לתגובות אלרגיות.. הסוג השני נקראים "מסננים פיזיקאליים", והם מבוססים על חומרים אנאורגניים כמו טיטניום דיאוקסיד או צינקוקסיד, ופועלים בדרך של פיזור של הקרניים. הקרן מגיעה, וחוזרת כמו בומרנג. החומרים שבתכשירים אלה נותנים הגנה כמעט מושלמת לכל הטווח של קרינת UV, ולא גורמים לאלרגיה". ד"ר הפנר מציינת שהחיסרון העיקרי של המסננים הפיזיקאליים הוא במרקם. "מדובר בקרמים סמיכים שאינם נוחים למריחה, והרבה פעמים הם משאירים שכבה לבנה נראית לעין על העור".

למרות הנאמר, כדאי שתדעו, שאין היום תכשיר המסוגל להגן על העור באופן מלא ומוחלט מפני קרינת UV, זאת כמובן מדגישה האגודה למלחמה בסרטן. למרות שעל המדף מצויים תכשירים המבטיחים 100% הגנה. התקן האוסטרלי מציין הגנה של 90%. פרסומים המתייחסים באופן כללי להגנה מפני קרינת השמש ומבטיחים הגנה של 100% עלולים להטעות את הציבור, המתקשה לעשות את האבחנה בין סוגי ההגנות השונים.

"את ההגנה הטובה ביותר מספקים תכשירים המכונים טוטל בלוק המכילים את מרכיב טיטניום דיוקסין המחזיר באופן מלא את הקרניים, שלא כמו שאר התכשירים להגנה מפני שמש", מסביר פרופסור רפאל שפיר, מומחה לסרטן העור. תכשירים אלו חיוניים לאנשים בעלי עור רגיש במיוחד או לחילופין למי שעברו טיפול פילינג, מדגיש שפיר. "בכלל, יש להתייחס לתעשייה האדירה והחשובה של מגני השיזוף כאל הקו ההגנה האחרון במלחמה נגד נזקי השמש ופגיעותיה. ההגנה העיקרית היא פשוט לא להיחשף לשמש, במיוחד לא בשעות הבעייתיות וללבוש ביגוד המגן עלינו הרבה יותר מקרם הגנה".
באדיבות יונקה פאריז


|עם או בלי|

"בשנים האחרונות הולכת וגוברת המודעות לשימוש קבוע במסנני קרינה, עקב ההוכחות לגבי השמש. שוק מסנני הקרינה רווי בתכשירים, ומוצרים חדשים יוצאים חדשות לבקרים. חשוב לדעת כי יש להשתמש במסנני קרינה על בסיס קבוע, ולא רק לפני היציאה לים או לבריכה. יש למרוח לילדים (וגם לבוגרים) כחצי שעה לפני היציאה החוצה מהתכשיר" אומרת ד"ר להבית אקרמן, מומחית ברפואת עור, ומנהלת מרפאת רוטשילד, 'כללית' מחוז דן פ"ת.

ומה לגבי מספר מקדם ההגנה? "אין צורך במסנן קרינה בעל מקדם הגנה 70-100. לרוב יספיק מסנן קרינה בעל מקדם הגנה 30-45 – מסננים אלו מסננים מעל 95% מקרינת ה- UVB. יש לזכור כי ככל שהמספר עולה- התכשיר מכיל יותר חומרים אלרגניים בפוטנציאל וקל יותר לפתח תגובה אלרגית לתכשיר" אומרת אקרמן.

"היום כבר אין ספק לגבי הקשר בין קרינת השמש והנזקים הנגרמים לעור" אומרת תמי דביר מנהלת תחום הדרמו ב-'לוריאל פריז'. "בעוד שהשפעת קרני השמש הקצרות (UVB) מורגשת אף לאחר חשיפה קצרה לשמש ומתבטאת בכוויות, קרני השמש הארוכות (UVA) חודרות עמוק יותר ומחוללות שינויים בתאים הגורמים להזדקנות ולסרטן העור. קרני ה- UVA מזרזות את תהליך הזדקנות העור ומעוררות את תהליך התנוונות התאים. הרדיקאלים החופשיים המיוצרים על ידי קרני ה- UVA גורמים להרס הקולגן והאלסטין ולנזקים בלתי הפיכים בעומק מבנה העור. כתוצאה מכך, העור הופך פחות גמיש, מאבד את האלסטיות שלו ומתייבש תוך יצירת קמטים וסימני פיגמנטציה".

אולם לא כולם סבורים כך. ממחקר שערך ד"ר זיאד קיזיל, כימאי ומרצה בכיר במחלקה להנדסה כימית בבית הספר הגבוה להנדסה ועיצוב 'שנקר', עולה כי חלק מתכשירי ההגנה גורמים ללא מעט בעיות עור. נתון מפתיע נוסף שעלה מהמחקר הזה הוא כי רוב התכשירים הקיימים בשוק כלל אינם חוסמים את קרני UVA, שנמצאות איתנו מהזריחה ועד השקיעה, וחוסמים רק חלק מקרני UVB הקופחות על ראשינו בשעות הצהרים. אז אם להאמין למחקר האמור, שהרי רוב התכשירים כלל לא יעילים, רובם עלולים לגרום לבעיות בעור ואין הגנה מספקת מפני השמש.

אז מהי האלטרנטיבה? "יש בעייתיות גדולה באמינות התכשירים להגנה מפני השמש. בשנקר פיתחנו שיטה מהירה שמאפשרת לבדוק את יכולת הבלימה של הבדים ומסנני הקרינה. בדקנו את כל הבדים המסחריים ומסנני קרינה המוכרים וגילינו בעיות, החל מכך שבתכשירים מסוימים אין חסימה בכלל וכלה בכך שמקדמי הגנה רבים עלולים לגרום לדרמטיטיס של העור". החשש מהתכשירים הקונבנציונאליים אומנם מספק תמריץ לפיתוחם של תכשירי הגנה טבעיים, אך ד"ר קיזיל קובע, "אני לא מכיר שום תחליף טבעי יעיל יותר מהמסננים המוכרים".

אם כך, מסתבר כי השימוש במסנני הקרינה כמעט מתבקש! השוק העיקרי של מוצרי ההגנה מהשמש כולל את תכשירי המאס מרקט כדוגמת אולטרסול של 'ד"ר פישר', 'סקין גארד' של 'אגיס', 'לייף' של 'סופר פארם' ועוד. במקביל להם מתפתח בשנים האחרונות שוק מוצרי ההגנה של מותגי הקוסמטיקה המקצועית המשווק אצל הקוסמטיקאיות מורושות המותגים.
באדיבות ד"ר פישר


|החדשנות מתבקשת|

כל מוצרי סדרת ההגנה של Life כוללים מסנני קרינת UVB ו-UVA ומעניקים הגנה של למעלה מ-90% בהתאם לתקן האוסטרלי.
השנה התווספו מוצרים חדשנים: תרסיס הגנה ירוק בריח מלון ותחליב להגנה מפני השמש בתוספת נצנצים המותג הדרמו קוסמטי 'סבוקלם' השיק מקדם הגנה המבוסס על אמצעי ההגנה הפיזיקאלית הפועל באפקט המראה ההודף את קרני השמש הפוגעות בה, החוצה. הרמן וויס, רוקח מומחה ויועץ מדעי למותג מסביר: "הגנה זו נחשבת לטובה ביותר כיום" הוא פוסק ומסכם "ההגנה הפיזיקאלית מתאפשרת הודות למינרל הטבעי- טיטניום דיאוקסיד, בעל יכולת לעטוף את העור כמשטח של מראה, המחזירה כלפי חוץ את קרני השמש הפוגעות בו". מותג הקוסמטיקה הפרא רפואי, 'קארט' השיק סדרת מקדמי הגנה TO GO המיועדת לנשיאה בתיק. הסדרה מבוססת על רכיב ה- Eusolex מסנן קרינה פיזיקאלי ברישום פטנט. אורית בוברוב, מדריכת המותג מציינת כי חדשנות נוספת היא ביכולתו של מקדם ההגנה הזה לפעול בו זמנית בשלוש גזרות שונות: הגנת העור מקרני השמש (כולל תינוקות ובעלי עור רגיש במיוחד), חיזוק העור ושיקומו.

שלי ברקי, מנהלת תחום דרמו- קוסמטיקה בחברת 'ניאופרם' מציינת כי החידוש במוצרי ההגנה מפני השמש של המותג הצרפתי 'ביודרמה', טמון בחומרים הפעילים של התכשיר המגובים בפטנט בשם Cellular BIOprotection®, האחראי על הענקת הגנה אופטימאלית לתאי העור באמצעות מרקם נוזלי ואילו ענבל חדש-אלי, מנהלת מותג 'מוסטלה' מציינת כי מוצרי השמש החדשים של המותג באים לתת מענה מניעתי לנזקי השמש בקרב תינוקות וילדים. המוצרים אינם מכילים פרבנים, פנוקסיאתנול ופתלטים, חומרי צבע, חומרי ריח או אלכוהול לשם התאמה לעורם העידן של תינוקות וילדים. ולסיום 'ד"ר פישר' מחדש העונה עם סדרת הגנה לצעירים שזכתה לשם אולטרסול Young. סדרה זאת מציינת היצרנית עומדת בתקנים המחמירים ביותר ומותאמת במיוחד לבני הנוער.

ד"ר פליקס פבלוצקי, מנהל המכון לפוטותרפיה בבית חולים תל השומר והיועץ הדרמטולוגי של האגודה למלחמה בסרטן, "בני נוער וצעירים נמצאים בסיכון גבוה במיוחד מנזקי שמש משתי סיבות, הראשונה היא חוסר ההתמדה בהתגוננות מהשמש והשנייה היא העובדה כי 80% מהנזקים לעור נגרמים לפני גיל 18. רוב הנזקים הנגרמים מחשיפה לא זהירה לשמש אינם מתרחשים למחרת החשיפה אלה 10-20 שנה לאחר מכן. כאשר אנו מגלים מלנומה ממאירה אצל מטופלים בגילאי 30-40, אנו לרוב מיחסים את המחלה לחשיפה לא זהירה לשמש בגיל הילדות. העור לעולם לא שוכח. אנחנו נשרפים היום, העור אומנם מתקלף וחוזר למצבו התקין, אך זה רק למראית עין. הנזק שנגרם ל- DNA נשאר ואת המחיר אנחנו משלמים שנים מאוחר יותר".

אורית קמחי, המדריכה ראשית במותג 'יונקה פאריז': "בשנים האחרונות חלה התפתחות עצומה בתחום המרכיבים הפעילים וההיצע של מוצרי הקוסמטיקה כולל מוצרים רבים שמיוצרים תחת תנאי מחקר ופיקוח קפדניים המכילים מרכיבים איכותיים המגנים על עור הפנים והגוף מנזקי השמש. חומרים פעילים רבים שנכנסו לשימוש הקוסמטי מקורם ממקור טבעי, חלקם מתחום הביוטכנולוגיה ואחרים הם פרי מחקרים שנועדו למצוא פיתרון להגנה מהשמש תוך עצירת תהליכי ההזדקנות של העור. בבואכם לבחור מקדם הגנה ואנטי אייג'ינג וודאו שהוא כולל את המרכיבים הבאים:

פפטידים - תרכובות המכילות חומצות אמינו, כשהמומלצות ביותר הן החומצות האורגניות מסוג AHAS , וחומצות המופקות מצמחים כדוגמת המימוזה.

נוגדני חמצון או אנטי אוקסידנטים - כימיקלים הנלחמים ברדיקלים החופשיים. ההכרחיים ביותר בתכשירים הם הויטמינים מסוג E ו-C המגנים על הדרמיס העליון בעור ומגבירים את ייצור החומרים הטבעיים המגנים על הגוף מפני קרינה. נוגדן חמצון נוסף הוא ויטמין A (רטינול) המעודד את התחדשות העור וצמיחת תאי עור בריאים ומגביר את ייצור הקולגן והאלסטין המעניקים לעור את מראהו הגמיש ונטול הקמטים.

חומצה גליקולית - חומצות המעלימות תאי עור יבשים ומתים, מעשירות את טקסטורת תאי עור הפנים, מנקות את הנקבוביות, ומגבירות את ספיגת קרם הלחות בתוך העור. לעיתים היא תופיע בשמות שונים לדוגמא allantoine.

|עיניים, לא פחות חשוב|

משמ כמו העור, גם העיניים נמצאות בסכנת פגיעה מאפקט הקרינה האולטרא סגולית. "החידוש בתחום עדשות משקפי השמש הוא העדשות המשלבות פולורייז ופוטוכרומטיות" אומר יניב אלדד אופטומטריסט רשת 'אופטיק דורון' "עדשות אלו יעילות במיוחד לאנשים בעלי רגישות גבוהה לקרני השמש. שכן הקיטוב, של עדשות הפולורייז מונעות ב50% את הסנוור, והכהות המתגברת, של העדשות הפוטוכרומטיות, מוסיפה לנוחות ולהגנה הבריאותית מפני הקרינה האולטרא סגולית. אך, אם עד היום היו העדשות הפוטוכרומטיות מתבהרות כשנכנסנו לרכב, שהרי חלון הרכב חוסם UVומפחית בכך את אחוז ההתקהות של העדשות, הרי שהחידוש האחרון משאיר אותן כהות כך שהן מגנות על העיניים גם כאשר אנחנו ברכב". אגב, ברכישת משקפי שמש ממליץ אלדד לוודא קיומו של תו תקן המורה על סינון UV ברמת של מאה אחוז.

ומה לגבי עדשות המגע? העדשות אומנם מסננות את הקרינה אולם אינן מחליפות את משקפי השמש, אלא משלימות אותם, שכן קיים צורך להגן על כל ארובת העין והעפעפיים מפני השמש. עדשות המגע מכסות את האישונים ולכן חשוב להקפיד ולהרכיב עדשות מגע חוסמות UV בעלות רמת הגנה גבוהה ביותר.

"קרני UV צדיות ועליונות החודרות מבעד לעדשות המשקפיים או חודרות מהאזורים שאינם מכוסים במשקפי השמש, נכנסות באופן מרוכז לקרנית ויוצרות אפקט מיקוד אור היקפי" אומר אלון נקר אופטומטריסט חברת 'ספלון ישראל', "לכן, חשוב מאוד להגן על העיניים מקרני UV, עדשות מגע חוסמות UV הוכחו כיעילות בספיגת קרינת UV צדית ועליונה. באקלים הקיץ הישראלי, מומלץ לרכוש עדשות בעלות החסימה הגבוהה ביותר, בעיקר עבור אלו שלא מרכיבים משקפי שמש".

שימוש מושכל בתכשירי הגנה מהשמש
באדיבות חן רבינא, מנהלת מותג הטיפוח 'גרנייה'

חשוב להשתמש בתכשירים המספקים הגנה גם מקרני UVB, בהתאם לדרגת מקדם ההגנה (SPF) וגם מקרני UVA. חסימת קרני UVA צריכה להיות לפחות ב- 90% כפי שמחייב התקן האוסטררלי, המחמיר בעולם שאומץ ע"י משרד הבריאות בישראל.
רצוי להשתמש בתכשיר הגנה בעל מקדם הגנה 15 לפחות.
חשוב להשתמש בתכשירים העמידים במים לזמן ממושך.
לבעלי עור בהיר עד בהיר מאוד מומלץ להשתמש בתכשירים בעלי מקדמי הגנה גבוהים יותר – SPF34 ו SPF 50. לעור בהיר מאוד ורגיש, במיוחד כתוצאה מלקיחת תרופות או מפאת מחלה, מומלץ להשתמש בתכשיר בעל מקדם הגנה SPF 100.
בעלי עור בהיר ונמשים זקוקים לתכשירי הגנה מהשמש בכל ימות השנה היות וקרני ה-UV המסוכנות חודרות גם מבעד לשמיים מעוננים.
לצעירים ולסובלים מעור שמן ובעייתי מומלץ השתמש בתכשירים נטולי שומן (OIL FREE), המונעים ברק וסופחים שומן מיותר. התכשירים מתאימים גם לסובלים מפצעונים.
לאחר שהייה ממושכת בשמש חשוב להקפיד למרוח תחליב לחות, המרגיע את העור לאחר השיזוף, מחזיר לו את הלחות ומסייע בטיפוחו. תכשירים לשימוש לאחר השהיה בשמש מכילים בדרך כלל אלוורה להרגעה ולשמירת גמישות העור והלחות שבו.
מומלץ למרוח את כל תכשירי ההגנה כחצי שעה לפני החשיפה לשמש על מנת להפיק תועלת מקסימלית. כדי להימנע מ"כתמי שיזוף", מומלץ להימרח לפני שלובשים את בגד הים.
הדפסה >>חזרה
הוסף תגובה
1
חיפוש מהיר