פורטל היוקרה של ישראל - prestige
 
נדל"ן יוקרה , רכבי  יוקרה , מוצרי יוקרה
לוחות קנייה / מכירה של מוצרי יוקרה
כתבות בנושאי יוקרה בישראל  , קהילות , קניון וירטואלי
 
הקלק כדי לחזור לדף הבית

ראשי

נדל"ן

עולם הרכב

עולם הגבר

עולם האשה

חוג הסילון

החיים הטובים

לבית ולגן

קהילות

 בריאות

 גורמה

 אלטרנטיבי

 נופש ותיירות

 ילדים

 תרבות

 לוח מוצרים
> ראשי > החיים הטובים > תרבות > כתבה - דור מלחמה: סיפורם המופלא
דור מלחמה: סיפורם המופלא של 5 חברים במלחמת העולם השנייה
דור מלחמה
"דור מלחמה", סרטו של פיליפ קאדלבאך שיוקרן בסינמטק תל אביב החל מ -1 בפברואר בהקרנות מיוחדות בסופי השבוע, מציג 5 סיפורים נדירים ממלחמת העולם השנייה ■ המלצת צפייה.
כשקיבלתי את ההזמנה לצפות בסרט על מלחמת העולם ה-2, בסינמטק החדש, יום אחרי יום, כאשר כל חלק שלו נמשך שעתיים וחצי בקירוב, הדבר היחיד שיכולתי לחשוב עליו הוא איך אני מתחמק מעוד סרט שמספר את הסיפור הקשה הזה.

מלחמת העולם השנייה צרובה בזיכרון הקולקטיבי שלנו כעם, כשואה הנוראית בה נטבחו 6 מיליון יהודים בשם טוהר הגזע. המראות הקשים של המוני אדם הנדחסים כחיות בתוך קרונות רכבת בדרך חד כיוונית למחנות ההשמדה, מלווים אותנו מילדותינו בשיעורי ההיסטוריה, דרך סרטים תיעודיים וכלה ביציאה למצעד החיים במחנה ההשמדה אושוויץ שבפולין, ולי קשה עם זה.

עם זאת, העיסוק בשואה אינו ייחודי רק לישראל, המלחמה שהחלה בספטמבר 1939 והסתיימה באוגוסט 1945 סחפה את כל העולם לכאוס מוחלט וגבתה את חייהם של כ-74 מיליון בני אדם, כ-49 מיליון מתוכם אזרחים. בין שני הקצוות הללו: הסיוט הגלובלי של מי שהוכתרה כמלחמה הגדולה ביותר בהיסטוריה האנושית, מבחינת היקפה ומספר קורבנותיה מחד, והמימד היהודי ורצח העם היהודי השיטתי שבוצע על ידי הנאצים ועוזריהם מאידך, נמצאים אנשים רבים שנסחפו אליה בעל כורחם. "דור מלחמה", של פיליפ קאדלבאך מספר בדיוק את סיפורם של אלו. זהו סרט המגולל את סיפורם של 5 חברים בברלין של מאי 1941 ערב היציאה למלחמה מול בריה"מ. הם קבעו להיפגש שוב בחג המולד הקרוב כשתסתיים המלחמה. אבל למציאות, כידוע, יש נטייה להפתיע ולהשתבש...
דור מלחמה


זוכרים את החששות שלי? ובכן, קרוב ל-5 שעות חלפו ביעף, והייתי מוכן להמשיך עוד ועוד עם סיפורם של האחים וילהלם (הבכור, קצין קשוח בגילומו של פולקר ברוך) ופרידהלם (הצעיר, איש רוח שמגלם טום שילינג) שרלוט (מרים שטיין), חברתו של הקצין הנשלחת לשרת כאחות בחזית, גרטה (קתרינה שיטלר), בעלת קול הזמיר המיועדת לכבוש את הבימות ובן זוגה היהודי ויקטור (לודוויג טרפטה), שלא הצליח לשכנע את הוריו לעזוב את גרמניה ונאלץ להילחם על חייו. לכולם אידאלים, חלומות, אהבות. אל תוך המסגרת העלילתית הזאת, שלא אפרט את מהלכיה, שוזר קאדלבאך דילמות אנושיות מרתקות, המהוות רגע מכונן בחיי חמשת הגיבורים שלו כאנשי דור המלחמה. הבימוי והעריכה יוצרים סרט שמשאיר את הצופה במתח תמידי וברגשות מעורבים של שנאה ואהבה אל מול הדמויות.

איש מגיבורי הסרט לא דמיין שהמלחמה הזו תשנה את העולם ואת חייהם לעד. הסרט הארוך (280 דק' בשני חלקים) עוקב אחר קורותיהם של חמשת הצעירים לאורך 4 השנים מרגע שגרמניה התקיפה את בריה"מ ועד לכניעתה של גרמניה הנאצית לבעלות הברית במאי 1945. למעשה מדובר בחמש ביוגרפיות של הדמויות שהופכות לקורבנות ולמענים. אשמים וחפים מפשע. חמש דרכים לא מתפשרות. לא גיבורי מחתרת הרואיים, לא נאצים מטורפים. מלח הארץ, עמוד הטווח של כל חברה. אך האם הם עשו את זה מתוך אמונה שלמה או בניגוד לרצונם, כמאמינים עיוורים באידיאולוגיה כזו או אחרת או מתוך פחד? שהרי מדובר באמת באחת המלחמות האכזריות ביותר שבני האדם נלחמו בה, ושאינה מניחה לנו כבר יותר מ-70 שנה אחרי סיומה.
דור מלחמה


אלפי סרטים הופקו על מלחמת העולם השנייה ודומה כי הכל כבר מוכר וידוע. והנה בא קאדלבאך, ומאיר פינות שהיו שרויות באפלה, מתאר אירועים ואנקדוטות איזוטרים כביכול, המתרחשים על רקע המלחמה האיומה. לאלה, הוא הוסיף עוד ידע על התגוששות ענקים זו המוסיפה לרתק את דמיונם של מיליונים גם אחרי שבעה עשורים. הוא מתאר את סיפורם האישי של האנשים הרגילים שהמלחמה הקצינה את מוזרותם, מצבים מסמרי שיער, תככים, אומץ לב ובעיקר את התמודדותם של האנשים הפשוטים, אחד האדם, ולא סיפורם המוכר של הדמויות המרכזיות בתקופת המלחמה. השחקנים כולם מפגינים משחק יוצא מן הכלל. הדמויות העגולות משתנות, בדיוק כמו הצופה, ככל שהסרט מתקדם עד לקתרזיס, וכמו שהיטיבה לנסח זאת אחת הדמויות: "שום דבר הוא לא כמו שחשבנו שיהיה".

הסצינות קורעות הלב שבהן הדמויות מצטלבות שוב ושוב ערוכות באופן מושלם. הצילום והלוקיישנים פשוט מופלאים וקשה להבחין שמדובר בשיחזורים הפרוסים על פני 141 לוקיישנים ב-3 ארצות. החורף הוא באמת חורף. השחקנים שכבו בשדות בקור מקפיא בדיוק כמו החיילים אז, לפני 70 שנה. וגם כאשר הסרט קורס לעתים אל הצפוי והבנאלי, רבים מהדימויים שהוא מייצר נצרבים בזיכרון, בין שזה הדימוי של גבר הנושא למרחק רב חבר פצוע על גבו, או הרכבת החולפת על המסילה שבה הפרטיזנים חיבלו, והיא נושאת בתוכה אסירים, אולי יהודים, הדבר כאמור לא נאמר בסרט. אנחנו הצופים תמיד נשארים עם הרקע של המלחמה, שהוא הזירה המרכזית שבה מועלות השאלות המוסריות והקיומיות באופן הברור ביותר; האם היתה זו המלחמה שלהם? האם אנחנו היום שונים מהם? בלתי ניתנים להשחתה? האם אפשר לשוחח עם ההורים שלנו? דור שהוא הרבה יותר קרוב אלינו ממה שאנחנו מוכנים להודות. האם אפשר לקיים דיון בהבדלים של שתי חוויות? האם סרט על חמישה צעירים שונים יכול להעלות את השאלות הללו? בלי רגשות אשמה ובושה, בלי צדקנות, בלי התנשאות מוראלית.
דור מלחמה


"עולם המלחמה היה אתגר גדול ומורכב", מספר קאדלבאך. "הפרויקט הזה משך אותי מהרגע הראשון שקראתי את התסריט המורכב ומעורר המחשבה. חמישה סיפורי חיים המשתלבים זה בזה. דברים שאמנם ראינו בעבר על מסך הקולנוע וגם בטלוויזיה, אבל אני מלא תקווה שלא בדרך שאנחנו מציגים אותם כאן. אנחנו מציגים את חייהם של חמישה גיבורים צעירים השייכים לדור ההוא של הקורבנות ומחוללי הזוועה. מה שעניין אותי הוא לנסות להבין אם הצופה יוכל להזדהות או לחוש סוג של קרבה אל הגיבורים. מבחינה טכנית, עמדנו בפני כל אתגר אפשרי. צילמנו בעונות שנה שונות, לפי קו עלילה שנמתח על פני השנים 1941 ועד 1945. נזקקנו לניצבים רבים על מנת ליצור את תחושת האמינות. לעתים ביום צילומים אחד שינינו מספר פעמים את האווירה, המקום והזמן. כבמאי היה עלי להתייחס בו-זמנית לקשת הדרמטית של 5 דמויות שונות זו מזו, ולתהליכים שכל דמות עוברת לאורך ארבע וחצי שעות של סרט. בסופו של דבר היו לנו 150 שעות מצולמות שנערכו במשך שנה אחת. הצלם שלי אמר שזה סרט שפשוט היה צריך לעשות אותו והוא כנראה יודע משהו על כך, הוא צילם למעלה מ-120 סרטים עד היום".

בשורה התחתונה ובהתאמה לפסקנותה של אחת מגיבורות "דור מלחמה", שום דבר הוא לא כמו שחשבתי שיהיה....פשוט רוצו לראות! אל תוותרו וקחו עימכם גם בני משפחה וחברים! הזמן, ארוך ככל שנראה, חולף במהירות ותצאו מהסרט בתחושה של "כמה חבל שנגמר"!!.

שם מקור: Generation War
ארץ מקור: גרמניה 2013
שפה: גרמנית תרגום לעברית ואנגלית
זמן: חלק א' (132 דק'), חלק ב' (148 דק')
בימוי: פיליפ קאדלבאך
תסריט: סטפן קולדיץ
צילום: דויד סלמה
הפקה: ניקו הופמן
עריכה: ברנד שלייגל
עיצוב: תומאס סטאמר
מוסיקה: פביאן רומר

הדפסה >>חזרה
הוסף תגובה
1
חיפוש מהיר