פורטל היוקרה של ישראל - prestige
 
נדל"ן יוקרה , רכבי  יוקרה , מוצרי יוקרה
לוחות קנייה / מכירה של מוצרי יוקרה
כתבות בנושאי יוקרה בישראל  , קהילות , קניון וירטואלי
 
הקלק כדי לחזור לדף הבית

ראשי

נדל"ן

עולם הרכב

עולם הגבר

עולם האשה

חוג הסילון

החיים הטובים

לבית ולגן

קהילות

 בריאות

 גורמה

 אלטרנטיבי

 נופש ותיירות

 ילדים

 תרבות

 לוח מוצרים
> ראשי > החיים הטובים > בריאות > כתבה - הסיבה: נשירה עונתית
הסיבה: נשירה עונתית
אילוסטרציה
חודשי הסתיו הם לא הזמן האידיאלי לקבוע תור אצל רופאי העור ■ התורים ארוכים ועמוסים במיוחד, ורובם של המטופלים הם למעשה נשים הסובלות מנשירת שיער עונתית ■ אז איך תדעו אם מדובר בתופעה רווחת של עונת המעבר או בבעיה שדורשת טיפול? מומחי שיער מסבירים.
נשירת שיער היא תופעה מלחיצה למדי. סך השערות שמקדמות את פניכן בבוקר על הכרית או על המברשת אינו נעים ורובכן לא יודעות האם מדובר בנשירת שיער עונתית שתחלוף מעצמה או שאתן בתחילתו של תהליך התקרחות.

חודשי הסתיו, על שינויי מזג האוויר הקיצוניים שלו, הם חודשים רבי תהפוכות גם בעבור השיער, שעובר אף הוא תהליך של מחזוריות. בחילופי העונות מתגברת נשירת השיער ולפי ההגדרה המקצועית, נשירה שכזאת הנמשכת מעל ל-4 חודשים עלולה להעיד על בעיה כלשהי. זאת, כמובן להבדיל מנשירה עונתית, המוגדרת כמוגבלת לתחילת עונת המעבר ומהלכה - כארבעה חודשים בממוצע.

"נשירה סתווית היא על פי רוב עונתית וחולפת מעצמה", קובע מעצב השיער רועי חמו, "אלא שצריך לדעת לטפל בשיער היטב כדי לא להגיע למצב של הידלדלות רצינית" הוא מוסיף. "נשים רבות פשוט מתעללות בשיער שלהן, מסרקות ומברישות יותר מדי, מותחות, מחליקות, מסלסלות - והפעולות הללו גורמות ומחמירות את נשירת השיער. במקרים רבים מספיק שינוי קטן בהרגלים כדי להפחית ואפילו להפסיק את הנשירה‭."‬

"בעונות המעבר השיער עובר סוג של "טראומה", מוסיף מעצב השיער רוני פרנקל ל"שוורצקופף פרופשיונל". "ה"טראומה" נובעת בעיקר מהשינויים החלים בטבע, אשר להם יש קשר ישיר לטיב השיער. בעונת המעבר ולקראת החורף שעות היום והשמש מתקצרות ומן הסתם השיער נמצא רוב היום במקומות סגורים ואינו נחשף מספיק לשמש (באופן מבוקר כמובן) שבעזרתה נגרם ייצור הורמון המלטונין בגוף האחראי על חיזוק השערה. כמו כן, קיים ויטמין נוסף וחשוב המופק מחשיפה מבוקרת לשמש הנקרא ויטמין D , לוויטמין זה ישנו קשר ישיר למערכת העצבים שמייצר מלטונין ומונע את "ההתבלבלות" הגוף בעונות המעבר. גורם נוסף וחשוב בכל הקשור לנשירה עונתית הוא ההקפדה על שינה טובה בשעות הלילה שכן בזמן המנוחה מיוצרת כמות רבה יותר של מלטונין".
בתמונה: מכשיר לעיסוי הקרקפת - דהשלי. סרום מחייה לשיער דליל הייר אקטיבייטור - שוורצקופף פרופשיונל. XLHair-box  - פרומדיקס. תוסף תזונה - נוטרי קר.
לפירוט לחצו כאן

שינוי מזג האוויר, כמות הלחות המשתנה, המעברים קיצוניים בין החום לקור ולהפך, גורמים לעור הקרקפת להפוך ליבש, מה שמותיר את השיער חלש וגורם לנשירתו. לקראת החורף שנעשה קר יותר רובנו נוטים לאכול מזון עתיר שומן וזה משפיע גם על בריאות השיער. לדבריי קובי ואלי בורוכוב שגרירים ב"שוורצקופף פרופשיונל": השומן הופך למוצק המצטבר בשכבות עור הקרקפת מה שמונע את זרימת הדם אל שורשי השיער ובשל כך, מתחוללת נשירה לצד צמיחה מחודשת איטית של זקיקי השיער. ואכן, מחודש אוגוסט לערך, פתאום אחרי הרחצה נראות יותר מדי שערות על רצפת המקלחת ועל מברשת השיער והכרית. "כמעט כל הנשים סובלות מנשירת סתיו‭,"‬ אומר מעצב השיער יאיש אריש. "הרבה פעמים נשים שוכחות שבשנה שחלפה הן חוו נשירה עונתית, אך גם אם בשנה שעברה לא הייתה להן נשירה והשנה כן - זו אינה סיבה להילחץ. יכול להיות שבשנה שעברה הן לא חלו בשפעת, אבל השנה דווקא כן. האדם ומצבו הבריאותי משתנים. אחד המאפיינים הבולטים ביותר של נשירת שיער עונתית הוא קרקפת מעקצצת, אדומה ומגרדת יותר מהרגיל. במידה ושפתייכן וידיכן יבשות, סביר להניח שכך גם מצב הקרקפת שלכן אפילו אם לא חשתן דבר. גירוי ממושך של הקרקפת המלווה בעקצוץ ויובש טורדני, מאפיין את התקופה השופעת במחוללי אלרגיה, וגירוד הקרקפת בחוזקה מלווה לעיתים במריטת שיער ופציעה, גם שלא במודע, ואלו מהווים זרז לנשירה מוגברת".

בתמונה: מכשיר לעיסוי הקרקפת - דשלי. סרום מחייה לשיער דליל הייר אקטיבייטור - שוורצקופף פרופשיונל. XLHair-box - פרומדיקס. תוסף תזונה - נוטרי קר.
בתמונה: PLANTUR-21 נוטרי קפאין אלקסיר - ד"ר וולף. תוסף תזונה פורקפיל - ארקו פארמה. שמפו וספריי טיפולי - פילקסיל. תוסף תזונה ושמפו תרימוקסי - תרימה.
לפירוט לחצו כאן

"בראש יש כ-100,000 שערות, הגדלות בקצב של כ-1.25 ס"מ לחודש. אלה מחזיקות שנתיים עד שש ולאחר מכן נושרות. באופן נורמלי נושרות מדי יום שערות המוחלפות על-ידי שערות חדשות. בדרך כלל נשים שמות לב לנשירת שיער עונתית אחרי המקלחת או אחרי סירוק שיערן. פתאום הן רואות מקבץ גדול של שערות. אבל למעשה כך לא בודקים נשירה", קובע אלי כהן, מבעלי המרכז לפתרונות שיער. "מדי יום נושרות לאדם בממוצע כ-‭100-50‬ שערות ומצב זה חשוב להדגיש אינו נשירת שיער, אלא חלק מתהליך טבעי. צריך להבין איך בעצם עובד השיער שלנו. השיער מיוצר בזקיקי השיער בקרקפת, ולכל זקיק שערה יש מחזוריות בפעולתו. יש לו תקופת צמיחה (אנגן) ואחר כך תקופה קצרה של מנוחה (טלוגן‭.(‬ אצל כל אחד נמצאים זקיקי השיער בגוף בשלב אחר של המחזור. ‭80%‬-‭90%‬ מזקיקי השיער הם במצב צמיחה, והשאר במנוחה, בניגוד לחלק מבעלי החיים, שאצלם יש תיאום במחזור זקיקי השערות והם נכנסים באותו זמן לעונת המנוחה. זו הסיבה שאנחנו רואים נשירה עונתית מסיבית אצל בעלי חיים. אצלנו ,בנשירה עונתית השיער לא נושר מיידית, אלא נשאר על הקרקפת באמצעות חשמל סטטי.

בתמונה: PLANTUR-21 נוטרי קפאין אלקסיר - ד"ר וולף. תוסף תזונה פורקפיל - ארקו פארמה. שמפו וספריי טיפולי - פילקסיל. תוסף תזונה ושמפו תרימוקסי - תרימה.

עונת המעבר המלווה ביובש קיצוני, מחריפה את תופעת החשמל הסטטי ורק חפיפת הראש וסירוקו מבטלים אותו ולכן צפוי שנראה יותר שיער אחרי הסירוק או החפיפה. כך או אחרת מומלץ להפחית את השימוש במייבשים ובמחליקי שיער" הוא אומר ומוסיף "נשים רבות סבורות בטעות שחפיפת השיער מגבירה את הנשירה, לכן הן חופפות רק פעם בשבוע. אולם לא כך הדבר, האמונה שחפיפה יומיומית של השיער עשויה לגרום ל׳היחלשות׳ השיער ולנשירה היא פשוט אמונת שווא, מיתוס. אם אדם מאבד באופן טבעי כ‭100-‬ שערות ביום, פתאום אחרי שלא יחפוף שערו במשך כשבוע, סביר כי הוא ימצא במקלחת 700 שערות פלוס/מינוס וזה יראה לו כמו נשירה נוראית - בפועל מדובר בנשירה טבעית. שיער בריא אי אפשר "להפיל" עם קצת סבון ומים וחפיפה יומיומית ממש לא גורמת לנשירה, להיפך, מומלץ לחפוף את השיער מדי יום כדי לשמור על קרקפת נקייה.

עונת המעבר מאופיינת בצריכה מוגברת של פחמימות. תזונה זו בעיתית כאשר היא נצרכת על חשבון ויטמינים ומינראליים החיוניים לבריאות הקרקפת והשיער. "כדי לשמור על שיער בריא, חשוב להקפיד על תזונה בריאה. כך לדוגמא, בתזונה דלה מאוד בחלבון, באבץ או בוויטמין C, השיער יהיה שביר, דליל או יתאפיין בצמיחה לקויה", מציינת חלי ממן, מייסדת קבוצות תמיכה לאורח חיים בריא. "כמעצב שיער, אני ממליץ ללקוחותיי על לקיחת ויטמינים ומינרלים כגון ויטמין B3,B6, סידן, מגנזיום ומינרל הברזל שכן זקיק השיער זקוק באופן תמידי למינרל הברזל שמחזק את השערה לקרקפת. ההקפדה על מזון בעל ערכים תזונתיים גבוהים הינו גורם מרכזי המצמצם הנזק לגוף ולשיער בתקופה הזאת", מסכם פרנקל.
בתמונה: שמפו - פול מיטשל. אמפולות: פיטו פריז. jul.
לפירוט לחצו כאן

גם ההורמונים אשמים

"לשיער יש דרך משלו לאותת לנו שמשהו לא בסדר בגוף. נשירת שיער שאינה עונתית מצביעה לרוב על חוסר איזון הורמונאלי בגוף, או בעיית חידוש תאים בקרקפת, ואפילו מצבים רגשיים כמו מתח נפשי עלולים להוביל לנשירת שיער", אומרת חווי פילוסוף - ביולוגית ומנהלת ההדרכה בחברת 'פיטו פריז'. "נשירת שיער היא אומנם תופעה שמזוהה לרוב עם גברים, אבל זה רק משום שאצל גברים קל יותר להבחין שהשיער מדלדל ואצל נשים הנשירה היא לרוב הדרגתית, אלא אם כן מדובר במצב קיצוני של נשירה. ההורמונים הם הגורם העיקרי לנשירת שיער אצל נשים, בין אם מדובר בתקופות של שינויים הורמונאליים או נטילת גלולות נגד הריון והורמונים אחרים ובין אם מדובר במצבים של לידה, קבלת מחזור בפעם הראשונה והפסקת הוסת בגיל המעבר".

בתמונה: שמפו - פול מיטשל. אמפולות: פיטו פריז. jul.

לדבריו של כהן כ-40% מאוכלוסיית הנשים סובלת בתקופות שונות בחייה מנשירת שיער, כשלרוב מדובר בנשירה זמנית בלבד האופיינית למצבים הורמונאליים, כמו למשל, נשירת שיער אחרי הריון ולידה. עם זאת, בגיל מתקדם השיער מדלדל באופן טבעי אצל מרבית הנשים: "במנופאוזה קצב איבוד השיער מהיר יותר, עשויות להיווצר קרחות קטנות, התדלדלות שיער בחזית ובצידי הראש, או בקודקוד. השיער הופך ליבש, שביר ונטול ברק", מסכם כהן.
הדפסה >>חזרה
הוסף תגובה
1
חיפוש מהיר