פורטל היוקרה של ישראל - prestige
 
נדל"ן יוקרה , רכבי  יוקרה , מוצרי יוקרה
לוחות קנייה / מכירה של מוצרי יוקרה
כתבות בנושאי יוקרה בישראל  , קהילות , קניון וירטואלי
 
הקלק כדי לחזור לדף הבית

ראשי

נדל"ן

עולם הרכב

עולם הגבר

עולם האשה

חוג הסילון

החיים הטובים

לבית ולגן

קהילות

 עסקים

 צעצועים לגבר

 אופנת גברים

 פורום עולם הגבר

 פורום עסקים והשקעות

 לוח מוצרים
פרארי קנירפס knirps קרטייה Cartier
> ראשי > עולם הגבר > עסקים > כתבה - האם יש קשר בין כלכלה
האם יש קשר בין כלכלה לניהול השקעות? כתבה אחרונה בסדרה
דולרים..
כסף זה לא הכל בחיים..
ומה יכול לעשות משקיע שרוצה בכל זאת להרוויח?
ג. מה הסיכוי להרוויח כסף?

מה בכל זאת יכול לסייע בידינו בבואנו להשקיע.

התשובה כאן מסתמכת על העבודות של חוקרי המימון, שבדרך כלל מודים כי היכולת לומר משהו בעל ערך על היכולת להשיג תשואות מעבר להתנהגות השוק עצמו היא זניחה. במידה מסויימת יש תמיכה מחקרית בגישה שמרנית הגורסת שכדאי לקנות תיק מניות של חברות שמשלמות הרבה דיבידנדים ורוכשות בחזרה את מניותיהן כלומר מייצרות תזרים חיובי לבעלי המניות ובמקביל נמכור מניות שמגייסות הון בגיוס שני, התיק הזה לא יישאר למעלה כשהשוק ירד, אלא ירד עם השוק , אבל לאורך זמן ייתן תשואה טובה יותר מתיקים אחרים. כלומר אם ממוצע השוק ייתן 9% לאורך השנים, נצפה כי התיק הזה ייתן 11% לשנה לאורך השנים.
אז אם העניין כל כך פשוט, מדוע בכל זאת המשקיעים אינם מצליחים להגיע אפילו לתשואות הללו, שלא לדבר על תשואות מצוינות לאורך זמן של 15% ואיך בכל זאת קיימים בודדים שמשיגים תשואות עודפות. היכן כאן נמצא הסוד.

על מנת להבין, עלינו להשלים עם אמת עגומה: לעולם לא יוכלו כולם לעמוד על דוכן המנצחים וגם לא במקומות השני והשלישי. באולימפיאדה הראשונה לפני כמאה שנים, די היה בתוצאה של 11 שניות על מנת לנצח בריצת 100 מטר. היום התוצאה הזאת מספיקה בקושי על מנת לנצח באליפות של בתי ספר תיכוניים בישראל ושיא העולם נמצא מתחת ל- 9.8 שניות. כלומר, ככל שכמות הידע עולה ורמת התחכום והמיומנות עולה, כך התחרות על פירמות טובות תהיה חריפה יותר ואלה שרצו מהר מאוד ימצאו את עצמם מאחור כי בינתיים בא מישהו שרץ מהר יותר. הניסיון שלנו ללמוד את השיטות של המנצחים בתחרות התשואות, טוב לכל היותר על מנת לספר לנו מה קרה, אבל הוא לא יוכל לשרת אותנו בבואנו להשיג תשואות טובות יותר. ממש ברגע זה הטובים ביותר רוכשים את החברות הטובות שיתנו את התשואות של הדור הבא. גם הטכניקה שתוארה לעיל אינה באה להסביר איך הצליחו כמה משקיעים מובילים להשיג במשך תקופה של למעלה מ-10 תשואה של 15% או אפילו 20% לשנה. ניהול טוב של חברת טבע או חברת ישכר הביא למעשה לתשואות דומות למי שהיה בוחר להשקיע בחברות אלה. לרוע המזל, ישכר לא היתה זמינה להשקעות ציבוריות ולכן רק משפחה אחת נהנתה מהשבחת הערך של החברה, למעט תקופה מסויימת בה היתה כלולה בפורטפוליו של חברת דיסקונט השקעות. טבע מנגד נתנה הזדמנות לעשרות אלפי משקיעים להרוויח כך. מי ידע שכך יהיה ואיזה מודל השקעות היה ממליץ "לשים את כל הביצים בסל אחד" רק בדיעבד אנו יודעים שזה היה הדבר הנכון לעשות.

אחת הדרכים שהתפתחו בקרב משקיעי הבורסה הם לנסות ולזהות את המנצחים ולהיצמד אליהם. יש כאלה שאולי זוכרים עדיין את עוללות הצמד ריגר פישמן בבורסה של תל אביב בסוף שנות השבעים עד המפולת הגדולה בינואר 1983. גם אז התפתח המיתוס סביב השניים האלה ורבים ניסו לחקות אותם. בבנקים התפתח מעקב על המניות שהשניים רוכשים לקרן רונית המפורסמת ואנשים העבירו את הסוד מפה לאוזן ומיהרו לרכוש אחריהם את המניות שרכשו מבלי לבדוק את ערכם האמיתי, שבמקרים רבים היה מנופח הרבה מעבר לערכו כמנהג הימים ההם. כמובן שעצם התופעה הצדיקה את המוניטין שיצא לשניים כי הרכישות שבוצעו אחריהם מיד העלו את ערך המניות. כיום וורן באפט נוהג לבקש את "הפטור" מדיווח על רכישותיו על מנת שיוכל לרכוש בהדרגה מניות מהחברה המעניינת אותו מבלי שהמעריצים האקטיביים שלו יקלקלו זאת על ידי רכישות מוקדמות שמעלות את מחיר המניה שהוא בחר לרכוש. הרשויות ששיתפו פעולה בעבר, הפסיקו את שיתוף הפעולה כיום, ומר וורן באפט נאלץ להסתפק בחבילה שקנה עד הדיווח, עניין שמסביר את חיבתו לרכישות של חברות מהסוג של ישכר שאינן נסחרות בשום בורסה.

למעשה אם נבחן את כל השיטות נקבל את התוצאות הבאות: הסיכוי שנעלה על שיטה להרוויח כסף ממסחר בסוגי מניות מסויימים הוא קטן מאוד. למען האמת הסיכוי לכך קיים אצל אלה המפעילים ניתוחים סטטיסטיים ברמה גבוהה ובוחנים מעת לעת מצבים שונים. אולם, גם אלה, החוקרים הבולטים של תורת המימון במיטב האוניברסיטאות בעת שניסו ליישם את הידע שלהם, לא הגיעו להצלחות מסעירות ולעיתים אף לכישלונות מהדהדים ראו מקרה LTCM קרן הגידור שנוהלה על ידי בעלי פרס נובל.

דולרים..
כסף..
ד. מה נותר לעשות?
חשוב לומר כי האמור להלן אינו מתייחס לגאונים שמצאו דרך חדשה. הם אינם זקוקים למאמר הזה. מרבית אלה העוסקים בכך באופן פעיל וסבורים שמצאו דרך, בדרך כלל סובלים מרמת ביקורת עצמית נמוכה ומחוסר כלים לבדיקה אובייקטיבית. הם יגלו בדרך כלל את האמת המרה לאחר שיפסידו חלק מכספם או העקשנים שביניהם, את כולו. אחדים מהם גם ידאגו להפסיד את כספי ידידיהם וחבריהם. חלק מהם זהירים יותר, מנסים למכור את "השיטה" לאחרים, בתואנה שאין להם די כסף אישי למצות את הידע שלהם. אחדים מהם גם חיים בהכחשה מתמדת.
כל מי שמכיר בכך שאינו איש מקצוע בתחום ואינו גאון פורץ דרך, חייב להשלים עם מספר עקרונות:
א. אנו לא יודעים לזהות מגמות. ניסיון להיכנס ולצאת מהשוק באופן בו נחזיק במניות רק עם מגמת העליות ונהיה בחוץ במגמת הירידות, מסתכם בהפסד יחסית לרכישת ניירות ערך ואחזקתן לאורך זמן. לא ניתן לדעת האם ירידה של 10% היא התחלה של ירידה תלולה יותר או מבוא לעליות.
ב. כאשר יהיו ירידות בשוק אנו נפסיד ולא ניתן להימנע מכך. מי שמעדיף תנודתיות נמוכה יותר על פני תנודתיות גבוהה, טוב יעשה אם ימנע מתיק שכולו מניות וישקיע את חלקו באגרות חוב. בדרך זו הוא במפורש יפסיד חלק מהתשואה הפוטנציאלית שכן העיקרון העתיק שתשואה גבוהה מפצה על סיכון (מושכל) יישאר איתנו עוד הרבה זמן.
ג. אם אנו ברוקרים בעצמנו, חשוב לנו לרכוש מניות של חברות המקיימות מספר כללים:
1. בכל מקרה תיק מניות ולא מניה בודדת, שכן מה שנעשה, לעולם לא נדע את כל האמת על חברה מסויימת הנראית לכאורה טובה ועומדת בכל הכללים, אך היא למעשה רקובה מהיסוד. לכן שום מניה לא תהיה בתיק קטן בלמעלה מ- 10% ובתיק גדול עוד פחות, אולי 2% - 5%.
2. הנהלה טובה שאינה מגזימה במתן טובות הנאה למנהלים ועובדים על חשבון בעלי המניות.
3. חברה בעלת תזרים מזומן חיובי, קרי מחלקת דיבידנדים או רוכשת את המניות של עצמה.
4. חברה שאנו מבינים מה היא עושה והיכן מקומה בשוק הכולל.
5. חשוב גם להבין כי השימוש בכללים הנ"ל עשוי להצליח בדרך שתוארה, רק בצורה סטטיסטית. כלומר הם אינם ערובה להצלחה בכל מנייה בודדת, אלא רק בתיק מניות כמו גם העובדה שייתכנו מניות שאינן מקיימות את מרבית הכללים ובכל זאת עשויות לעלות במשך תקופה ארוכה.
ד. אם איננו ברוקרים יש לנו רק עצה אחת. חפש לך ברוקר שפועל על פי עקרון ג' ואל תטריד אותו כל פעם שהשוק יורד. אתה גם לא נותן עצות או שואל שאלות את המנתח שלך באמצע הניתוח. ברוקר מקצועי אינו נופל ביכולותיו ועומק ידיעותיו מרופא מומחה והוא מרוכז במעשיו במידה דומה. שלא תטעו, אנשים מייחסים לכסף חשיבות שאינה נופלת מחשיבות החיים. חשבו רק על כל אלה הנותנים את חייהם או פוגעים בבריאותם למען כסף, הם לא נופלים במספרם מאלה המוכנים לשלם כסף למען הארכת או הצלת החיים.
בהצלחה


כותב המאמר הנו מנכ"ל קבוצת דיוידנד השקעות, לתגובות למחבר ניתן ליצור קשר ע"י הקשה על שמו של המחבר בראש הכתבה

הדפסה >>חזרה
הוסף תגובה
1
חיפוש מהיר