פורטל היוקרה של ישראל - prestige
 
נדל"ן יוקרה , רכבי  יוקרה , מוצרי יוקרה
לוחות קנייה / מכירה של מוצרי יוקרה
כתבות בנושאי יוקרה בישראל  , קהילות , קניון וירטואלי
 
הקלק כדי לחזור לדף הבית

ראשי

נדל"ן

עולם הרכב

עולם הגבר

עולם האשה

חוג הסילון

החיים הטובים

לבית ולגן

קהילות

 עיצוב הבית

 עיצוב הגן

 פורום לבית ולגינה

 לוח מוצרים
> ראשי > לבית ולגן > עיצוב הגן > כתבה - בונסאי
בונסאי
בונסאי - רימון
בונסאי - רימון
בונסאי - עץ קטן עם נשמה
בונסאי היא אומנות של גידול עצים במיכלים שטוחים, הנראים כהעתק של העצים הבוגרים בטבע. השם בונסאי הוא היגוי יפני למונח הסיני PEN-TSAI שמשמעותו – שתילה במגש.

שורשיה של אומנות זאת נעוצים דווקא בסין העתיקה, שם נזירים בודהיסטים גידלו בקערות עשבי מרפא, במשך תקופות ארוכות ואלו החלו לקבל עם השנים מראה של עצים ננסיים, עם גזע וענפים בעלי אופי בוגר.

בונסאי ערער
בונסאי ערער
בתקופת הקמקורה, לפני כ- 1000 שנה, ספגה יפן השפעות רבות שמקורן בסין ואומנויות סיניות רבות אומצו על ידה. המאפיין העיקרי באומנויות הללו, כפי שהתבטא ביפן, היה ההתמקדות ביצירת העתק קטן ומושלם, ככל האפשר, של הטבע.

בתחילה השתמשו לצורך עיצוב העצים רק במשקולות, ענפי במבוק ובגיזום. במשך השנים התפתחה האומנות וטכניקות העיצוב השתכללו ונכנסו שיטות עיצוב בעזרת קשירת חוטים לעיצוב הענפים. בתחילה השתמשו רק בחוטי נחושת ומאוחר יותר גם באלומיניום.

גידול הבונסאי התחיל בשתילה בכלים שטוחים, אליהם הצטרפו עם השנים גם דמויות ננסיות של אנשים, חיות ופרטי מסורת. כמו כן, החלו סגנונות חדשים של גידול עצים בעלי שורש חשוף או שורשים משתרגים בסלע.

בונסאי זית בר
בונסאי זית בר
צמחי הבונסאי יכולים לחיות מאות שנים בבית ובמשרד, תוך טיפול והקפדה על דישון, השקיה, גיזום והרבה הרבה אהבה. עיצוב הבונסאי הוא מעשה אומנות. זהו צמח קישוט, מעוצב בסגנונות שונים, לפי טעמו של המגדל. מגדלי הבונסאי הם בדרך כלל "משוגעים" לדבר ועסוקים לא מעט בחיפוש צמחים מתאימים וכלים מתאימים, ליצירות אומנות חדשות, המשתלבות עם היכולות המפתיעות של הטבע.

הם משתמשים בצמחים שונים לעיצוב, בד"כ צמחים בעלי עלים קטנים יחסית –צמחים מחטניים כמו אורן, ברושים שונים וארזים. ישנם גם עיצובים בזיתים, פירקנתה, הדס ומללויקות שונות, בעצים פורחים, כגון רימון, שזיף, משמש ודובדבן, וכמובן גם בסוגים שונים של אדר, שנותנים גווני עלווה מיוחדים. פעמים רבות צמחים שנחשבים עקומים ולא יפים במשתלה, יכולים להיות בסיס מצוין להתחלת עיצוב בונסאי.

ביפן נחשב הבונסאי לסמל תרבותי, חגיגות השנה החדשה שם אינן נשלמות לפני שמוכנס עץ בונסאי פורח לפינה מיוחדת בבית, שבה מוצגים דרך קבע דברים יקרי ערך, סמלים משפחתיים או אביזרים בעלי משמעות דתית.

בישראל הבונסאי הוא יותר נחלתם של אוהבי הצמחים למיניהם. לוקח זמן רב לעצב ולטפח צמח בונסאי "אמיתי", לפי כל הכללים ולהגיע אתו לצורות המתאימות, אך יש גם בונסאי המתאים לפחות מקצוענים, עם צמחים שנותנים בקלות יחסית אפקט של צמח בוגר בעציץ קטן, ללא עבודה מרובה. במשתלות ניתן לרכוש עצי בונסאי מוכנים, שצריך רק להמשיך ולטפח.

בונסאי אלת המסטיק
בונסאי אלת המסטיק
כמה עצות לגידול בונסאי:

בחירת העץ המתאים: יש לבחור את סוג העץ שתעצבו לבונסאי, בהתאם לתנאי האקלים והאור בביתכם. אותם עצים שלא יתאימו לאזורכם לגידול בגינה, לא יתאימו לגידול כבונסאי.

מצע שתילה: יש לדאוג לתערובת שתהיה מאווררת ומנוקזת, אך תצליח לאחוז במים.
התערובת הטובה ביותר היא שילוב של כבול, טוף וחמרה. מומלץ להוסיף חיפוי לקרקע, כדי למנוע אובדן מים.

השקייה ודישון: תנאי ההשקייה משתנים בהתאם למזג האוויר ולמידת האור בו גדל העץ וכמובן, בהתאם לסוג הצמח. בממוצע מדובר על השקייה פעם ביום. מומלץ לדשן את הבונסאי בדשן כימי בנוסף למצע.

עיצוב וגיזום: יש לגזום ענפים יבשים, חולים וצפופים ובנוסף, לגזום ענפים בהתאם לטעם האישי, כדי להגיע לסוג העיצוב החביב עליכם. את הגיזום יש לבצע בהתאמה לפי סוג העץ.

הדפסה >>חזרה
הוסף תגובה
1
חיפוש מהיר